• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gazetecilere operasyon: 5 gözaltı, 2 gazeteci de aranıyor

Gazetecilere operasyon: 5 gözaltı, 2 gazeteci de aranıyor
0 0

17-25 Aralık operasyonların yayınladıkları için çok sayıda gazeteci gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında dönemin Karşı gazetesinin sahibi ve yöneticileri bulunuyor. Öte yandan CHP Milletvekili Eren Erdem'in de ismi dosyada mevcut.

4 Nisan 2016 Pazartesi 05:52

HABERDAR /ÖZEL - 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları ile ilgili yazdıkları haberlerle bilinen gazeteci Bayram Kaya İstanbul'da, Millet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Değer Özergün de sabah erken saatlerde Bursa'da gözaltına alındı. Karşı gazetesinde 'Senin önüne yatarım Reza' haberini yapan muhabir Ufuk Köroğlu’nun ailesinin yaşadığı eve de polis baskın düzenledi. Hakkında gözaltı kararı bulunan Köroğlu, evde olmadığı için gözaltı işlemi yapılamadı.

 

Diğer yandan Karşı'nın eski imtiyaz sahibi Turan Ababey de gözaltına alınanlar arasında. O dönem gazetede yöneticilik yapan ve şu anda CHP'de milletvekilliği yapan Eren Erdem'in de isminin dosyada yer aldığı ve vekil olması nedeniyle dosyasının ayrıldığı belirtildi. 

 

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının yapıldığı dönemde, ''Senin önüne yatarım Reza' haberiyle bilinen gazeteci Ufuk Köroğlu, Haberdar'a yaptığı açıklamada, kendisi hakkında gözaltı kararı olduğunu ve nedenini bilmediğini söyledi. Avukatının gözaltı kararı ile ilgilendiğini belirten Köroğlu, eğitim için yurtdışında olduğunu belirtti.

 

AYDINLIK MUHABİRİ DE VAR

 

Gözaltına alınan isimler arasında Aydınlık muhabiri Mehmet Bozkurt'un olması dikkat çekti. Bozkurt'un Karşı gazetesi yöneticiliği yaptığı dönemle ilgili olarak suçlandığı öğrenildi. Operasyonları Mali Şube'nin yapması dikkat çekti. Bozkurt'un sabah 6'da evinden gözaltına alındığı öğrenildi. Karşı gazetesinde bir dönem muhabirlik yapan Emre Erciş de gözaltına alınanlar arasında.

 

KARŞI'NIN İMTİYAZ SAHİBİ DE GÖZALTINDA 

 

Karşı gazetesi eski imtiyaz sahibi Turan Ababey de gözaltına alınanlar arasında. Eski Yayın Yönetmeni Kutlu Esendemir icin yakalama kararı var. Diğer yandan, hakkında gözaltı kararı olduğunu öğrenen Kutlu Esendemir'in Türkiye'ye döneceği öğrenildi.

 

NE İLE SUÇLANIYORLAR?

 

Gazetecilere yönelik suçlamaların "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevlerini Yapmaya Kısmen veya Tamamen Engellemeye Teşebbüs, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Gizliliğin İhlali" olduğu öğrenildi.

 

Şüphelilerin 25 Aralık operasyonu olarak bilinen dosyaya ait gizli dereceli bilgi ve belgeleri iddia edilen 'Paralel Yapı'nın doğrultusunda Karşı Gazetesi'nde yayınlayarak kamuoyu algısı oluşturmaya çalıştıkları iddia edildi. 

 

EREN ERDEM'İN DOSYASI AYRILDI

 

Öte yandan söz konusu gazetenin soruşturmaya konu olan dönemde yöneticiliğini yapan CHP Milletvekili Eren Erdem'in de adının soruşturma kapsamında geçtiği, milletvekili olması nedeniyle işlem yapılmadığı, o bölümün ayrıldığı belirtildi.

 

 

KAYNAK: HABERDAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha