• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gazeteci Hasan Cemal için 9 yıl 4 aya kadar hapis talebi

Gazeteci Hasan Cemal için 9 yıl 4 aya kadar hapis talebi
0 0

Türkiye'de iktidara muhalif gazetecilere yönelik yargı baskısı giderek artıyor. Yargılanan gazetecilerden biri de Hasan Cemal. Yazdığı bir köşe yazısı nedeniyle yargılanan gazeteci Hasan Cemal hakkında savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

16 Nisan 2019 Salı 13:24

Yazdığı bir köşe yazısı nedeniyle yargılanan gazeteci Hasan Cemal hakkında savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, gazeteci Cemal'in, 'Terör örgütü propagandası' suçundan 1 yıl 10 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

 

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci celseye, tutuksuz yargılanan Hasan Cemal, avukatı Fikret İlkiz ile birlikte katıldı. Duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını sundu.

 

Mütalaada, Hasan Cemal'in 4 Aralık 2015 tarihinde t24’te yayımlanan ‘Silvan'dan: Bizi acılara ve ölümlere o kadar alıştırdılar ki…’ başlıklı köşe yazısında, ‘Terör örgütü propagandası yapma’ suçunu işlediği öne sürüldü.

 

Mütalaada, Cemal'in daha önce 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde de ‘Örgüt propagandası’ suçundan ceza aldığı, ancak o cezanın kesinleşmesi nedeniyle bu davaların birleştirilmesinin hukuken mümkün olmadığı da ifade edilerek 1 yıl 10 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

 

Hasan Cemal'in avukatı Fikret İlkiz, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre istedi.

 

Mahkeme duruşmayı 7 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha