• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gazeteci Mehmet Baransu: 2029 adet belge teslim ettim, görmediğimiz ve yayımlamadığımız bir belgeden suçlanıyoruz

Gazeteci Mehmet Baransu: 2029 adet belge teslim ettim, görmediğimiz ve yayımlamadığımız bir belgeden suçlanıyoruz
0 0

Kapatılan Taraf gazetesi yöneticileri ve muhabir Mehmet Baransu'nun yargılandığı dava, Cuma günkü duruşmaya verilen aranın ardından bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

25 Mart 2019 Pazartesi 18:22

P24'ün aktardığına göre duruşmada savunma yapan Baransu, 'Bana FETÖ üyesi diyorsunuz, 15 Temmuz’un önde gelen isimlerinden gösterilen Mehmet Partigöç’ün cuntacı olduğunu 2010’da Karargâh kitabımda yazdım. Burada bir çelişki yok mu?" dedi.

 

"Telefonumu yasa dışı dinleten tuğgeneral Hamza Celepoğlu hakkında 2012’de suç duyurusunda bulundum. Haberi Taraf’ta 1. sayfadan yayımlandı. O dönem soruşturma açılsa, belki de MİT tırları durdurulmayacaktı. FETÖ üyesiysem, bunları yapmamam gerekmez miydi?" diye savunmasını sürdüren Mehmet Baransu, şöyle devam etti: 

 

"2029 adet belge teslim ettim. Hepsine teker teker imza attım. Ama içlerinde Egemen Harekât Planı yoktu. Görmediğimiz ve yayımlamadığımız bir belgeden suçlanıyoruz.

 

TCK 326’dan 'orijinal belgeleri imha etmekten' tutukluyum. Bir yalandan dolayı tutukluyum. Balyoz’u yazan gazeteci olmama rağmen iddianameyi okuya okuya anlayabildim. İddianamede FETÖ’nün medya yapılanmasına mensup “olabileceğim” yazılmış. Bu iddianameyi bir ihtimal üzerine kurmuşlar. Bu mahkeme bu iddianameyi nasıl kabul etmiş?

 

Tahliye talebim yok, bugüne kadar hiçbir yargılamamda olmadı. Ama yeni bir hukuksuzluğa imza atılmaması adına: Bu dosyada TCK 326’dan (“devletin gizli belgelerini imha etmek”) ve TCK 327’den (“devletin gizli belgelerini temin etmek”) tutukluyum."

 

Mehmet Baransu, iddianamenin hakkındaki “örgüt üyeliği” isnadı olmadığının delili olduğunu söyleydi ve "TCK 327 açısından daha uzun süre tutuklu kalmam mümkün değil; TCK 326 açısından ise bu dosya çökmüştür. Nasıl tutukluluğa devam kararı vereceğinizi merak ediyorum" ifadelerini kullandı. 

 

Baransu, bugünlük beyanlarını tamamlarken, savunmasına bir sonraki celsede de devam etmeyi istedi ve dijital materyallerin yansıtılabileceği bir duruşma salonu talep etti. Mahkeme, Mehmet Baransu’nun tutukluluğunun devamına hükmederek davayı 10-11 Temmuz saat 10:00’a bıraktı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha