• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gebze'den sonra Kızıltepe: Barış Anneleri yerde sürüklendi

Gebze'den sonra Kızıltepe: Barış Anneleri yerde sürüklendi
0 0

Mardin Kızıltepe’de açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek için açıklama yapmak isteyen Barış Anneleri, polis şiddetine maruz kaldı. Annelerin polislerce yerde sürüklendiği müdahalede 5 kişi gözaltına alındı.

20 Nisan 2019 Cumartesi 15:43

Kamuoyu açlık grevindeki çocukları için Gebze Cezaevi önünde nöbet eylemi tutan anneleri hedef alan polis şiddetine tepki göstermeye devam ederken, benzer bir polis şiddeti haberi bu kez Mardin Kızıltepe’den geldi. 

 

Barış Anneleri Meclisi üyeleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı cezaevlerinde devam eden açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla açıklama ve oturma eylemi yapmak istendi. Barış Anneleri’nin yapacağı açıklamaya HDP ve DBP’li yöneticiler ile HDP’li Mazıdağı Belediye Eş Başkanı Nalan Özaydın da destek vermek üzere katıldı.

 

AÇIKLAMAYA İZİN VERİLMEDİ 

 

Ancak yapılacak açıklama öncesi her iki partinin bulunduğu binanın önünü ablukaya alan polisler, açıklama yapılmasına izin verilmeyeceğini belirtip, dağılmalarını istedi. Yapılan görüşmeler sırasında Barış Anneleri’nin ellerindeki dövizler polisler tarafından zorla alındı.

 

Bu duruma tepki gösteren annelerin sesleri de, yine TOMA’dan siren sesi çalınarak bastırılmaya çalışıldı. 

 

Engellemeye rağmen açıklama yapmaya başlayan Barış Annesi Hevlet Öncü, sadece barış talep ettikleri, cezaevinden çıkacak bir cenazeye daha tahammülleri olmadığını ifade etti. Bu sırada biber gazı ve TOMA’dan sıkılan tazyikli su ile gruba müdahalede bulunuldu.

 

BARIŞ ANNESİ YERDE SÜRÜKLENDİ

 

Polisler müdahaleleri sırasında yere düşen Barış Annesi Hevlet Öncü’yü yerde sürükledi. O anlar dakika dakika kameralara yansıdı. Yine HDP İlçe Eş Başkanı Şirin Öbek de yüzüne aldığı darbe ile hafif yaralandı. DBP Mardin İl Eş Başkanı Şehmuz Sun ise tazyikli suya maruz kalması sonucu yüzünde kanama oluştu.

 

5 GÖZALTI

 

Polis müdahalesine tepki gösteren DBP yöneticisi Şükran Erol ve ayağı alçıda olan Mazıdağı HDP İlçe Eş Başkanı Mesut Ürün’ün de aralarında olduğu 3 kişi polislerce darp edilerek gözaltına alındı. Barış Anneleri ise, polis şiddetinden korunmak için bir iş hanına sığındı.

 

Polisin bu yaklaşımına tepki göstermek için Kızıltepe Özgürlük Meydanı’nda toplanan yurttaşlar da yine polis müdahalesine maruz kaldı. Burada da ismi öğrenilemeyen 2 genç  gözaltına alındı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha