• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gelecek’te "Korkuya son" stratejisi

Gelecek’te
0 0

Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi, İçişleri Bakanlığı’nı parti üyelerinin tüm özel bilgilerini deşifre etmekle suçladı. Gelecek’ten Erdoğan’a “Baskı politikası tutmaz” çıkışı sertleşiyor.

13 Aralık 2019 Cuma 18:49

AKP hükümetlerinde üç dönem başbakanlık yapan, bir zamanlar AKP’nin "hocası" olarak bilinen Ahmet Davutoğlu, davul ve zurna eşliğinde kuruluşunu ilan ettiği yeni partisi Gelecek ile AKP’ye meydan okudu. Gelecek Partisi ile AKP arasındaki ilk savaşın İçişleri Bakanlığı üzerinden yaşandığı ortaya çıktı.

 

İçişleri Bakanlığı’na partinin kuruluş dilekçesini sunan Gelecek Partisi çekirdek kadrosu, bakanlığa teslim ettikleri tüm bilgilerin internete sızmasının şaşkınlığını yaşadı. Parti çekirdek kadrosundan eski AKP’li vekillerden Ayhan Sefer Üstün olayı DW Türkçe’ye "Dilekçemizi, partimizle ilgili tüm evrakları devletin güvencesine sunmuştuk. Sonra bir baktık ki, kurucular kurulu üyelerimizin sadece isimleri değil adresleri dahil tüm özel bilgileri ortalığa saçılmış. Bu neyin baskısıdır" sözleriyle anlattı.

 

Ayhan Sefer Üstün, "Hedef gösterildiğinizi mi iddia ediyorsunuz?" sorusuna "Yaşadığımız ortada. Neden adreslerimiz bile ortalığa saçılıyor. Herkes bilsin, korkmuyoruz. Türkiye hukuk devletidir ve baskı politikası tutmaz. Bu politikanın ters tepeceğini yakında herkes anlayacak" yanıtı verdi.

 

Kuruluş dilekçesi ve partiyle ilgili evrakların başına gelenlerden sonra yaşayabilecekleri her türlü baskıya karşı strateji geliştiren Gelecek Partisi ekibi, iktidardaki AKP hükümetine bu yöndeki ilk mesajı partinin tanıtım toplantısında verdi. Davutoğlu kürsüden, "“Milletimiz korkularla ve tabularla siyaset yapanların ülkemizi yarınlara taşıyamayacaklarını bilmektedir" sözleriyle önümüzdeki süreçte en çok Türkiye’deki korku ikliminin yarattığı sorunları öne çıkaracaklarına vurgu yaptı.

 

"Statükodan kurtulduk"

 

Ayhan Sefer Üstün, Gelecek Partisi’nin AKP’den ne gibi bir farkı olacağına ilişkin DW’nin sorusunu yanıtlarken, "Geçmişin statüko sembolleri AKP’ye hakim oldu. Perinçek orda, MHP orda. Biz ise şimdi AKP’nin kuruluş değerlerine, özgürlüklere dönüyoruz. Statükodan kurtuluyoruz" diye konuştu.

 

Üstün, Davutoğlu’nun kuruluş konuşmasında sık sık yaptığı "özgürlükçü olacağız" düşüncesini "Seçim dönemi ittifaklar gündeme geldiğinde gerektiğinde herkesle diyalog kuracağız" sözleriyle açtı.

 

"Erdoğan’dan korkmuyoruz"

 

AKP’nin eski genel başkan yardımcılarından Selçuk Özdağ ise Gelecek Partisi’nde özgürlüklerin ne kadar öne çıkacağı sorusunu yanıtlarken HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’tan söz etmekten çekinmiyor. Özdağ, "Milletvekilleri tutuksuz yargılanmalı. Aynı şey basın mensupları için de geçerli" diyor.

 

Selçuk Özdağ, kuvvetler ayrılığı, güçlü parlamenter sisteme geçiş konusunda muhalefet partileriyle benzer düşünceleri paylaştıklarını anlatırken, "Biz tek adam bilmiyoruz. Biz Erdoğan’dan korkmuyoruz. Türkiye’de kim hukuk dışına çıkarsa kaybeder. Biz korksaydık yola çıkmazdık. Kimse üstümüzde korku politikasının hakim olacağını düşünmesin" çıkışı yapıyor.

 

"AKP korku siyasetiyle yönetiyor"

 

AKP'de iki dönem vekillik yapan, 2004-2012 arasında Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevlerinde de bulunan ekonomist İbrahim Turhan da Gelecek Partisi’nin çekirdek kadrosunda. Gelecek Partisi’nin AKP’den farkını DW Türkçe’ye anlatırken "Ülkeyi korkuyla yönetmeyi tercih ettikleri için ekonomi de küçüldü" sözleriyle önümüzdeki dönemde en çok "korku siyaseti"ne karşı mücadele vereceklerini söylüyor.

 

Turhan, bir dönem yoksullukla, yolsuzlukla ve yasaklarla mücadele eden AKP'nin bugün Türkiye’yi istikrarsızlığa sürüklediğini belirtirken, Gelecek Partisi’nin "yeni bir umut ve başlangıç" arayanların adresi olduğunu dile getiriyor.

 

"Davutoğlu’nun diploması var"

 

Peki özgürlüklerin ve hukukun üstünlüğünün savunulmasını Gelecek Partisi’nin temel prensibi gösteren Davutoğlu’na toplumsal destek ne kadar? Partiye AKP’den transfer olan isimlerden Feramuz Üstün, "Partimizde ideolojik sınırlama yok. Kimseyi ideolojisine göre değerlendirmeyeceğiz. Toplumu kucaklamak için bu partideyiz. Yaptığımız araştırmalar da başarılı olacağımızı gösteriyor" diyor.

 

156 kişilik kurucular kurulunun en genci, 22 yaşındaki İsmail Günaçar, Gelecek Partisi’ne katılmak için Amerika’dan geldiğini anlatıyor: "AKP döneminde oraya buraya savrulan gençler, Davutoğlu ile umut toplayacak. Davutoğlu gençlerin de desteğiyle iktidar olacak" çıkışı yapan Günaçar, partiye katılmak için Amerika’daki çok sayıda Türk gencinin Türkiye’ye geleceğini söylüyor. Günaçar’ın Davutoğlu ile Erdoğan arasındaki farkı anlatırken "Davutoğlu’nun diploması var, Erdoğan’ın yok" sözleri dikkat çekiyor.

 

Gelecek Partisi’nde kadınların da güçlü temsili için özel çalışmalar yürütüldü. Bu çalışmalarda aktif rol oynayan Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu’nun kendisi gibi doktor olan tıp camiasından pek çok kadın ismi partiye kazandırmış olması dikkat çekiyor. Sare Davutoğlu, "Ortak paydamız çok geniş. Hep olumlu yönlerimizi öne çıkaracağız" diyor.

 

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE - HİLAL KÖYLÜ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha