• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Genelkurmay: Diyarbakır ve Şırnak'ta 25 PKK'lı öldürüldü

Genelkurmay: Diyarbakır ve Şırnak'ta 25 PKK'lı öldürüldü
0 0

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır Sur ve Şırnak İdil'de devam eden operasyonlarda dün toplam 25 PKK'lının öldürüldüğünü açıkladı.

8 Mart 2016 Salı 11:21

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, dün Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden operasyonlarda altı PKK'lının, Şırnak'ın İdil ilçesindeki operasyonda ise 19 PKK'lının öldürüldüğü belirtildi.

 

Sur'da 14 kişinin, Hakkari Yüksekova'da bir, Bingöl Karlıova'da bir ve Kuzey Irak barınma alanlarından kaçan beş PKK'lının da teslim olduğu açıklandı.

 

Öte yandan Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, PKK'lılara yönelik sürdürülen operasyonlarda bölgeden güvenli şekilde tahliye edilen, aralarında DBP Bağlar Eş Başkanı Özbek'in de bulunduğu 9 kişi tutuklandı.

 

Alınan bilgiye göre, terör örgütüne yönelik yürütülen müşterek operasyona 2 Mart günü ara verilen süreçte oluşturulan koridordan güvenli bölgeye tahliye edilen 9'u 18 yaşından küçük 20 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

 

Adliyeye çıkarılan ve savcılıktaki ifade işleminin ardından tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen şüphelilerden Özbek ile biri 18 yaşından küçük 8 şüpheli, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı, 11 kişi serbest bırakıldı.

 

Söz konusu bölgeden valiliğe ulaşan talep doğrultusunda operasyona ara veren güvenlik güçlerince, biri bebek, 15'i çocuk, 8'i kadın, 2'si yaralı 43 kişi tahliye edilmiş, bir kişinin de cesedi çıkarılmıştı.

 

Önceki gün adliyeye çıkarılan 9 kişiden, 2'si "silahlı terör örgütüne üye olmak", 4'ü ise "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçlamasıyla tutuklanmış, 3 kişi serbest bırakılmıştı.

 

Dün de aynı bölgeden 1'i çocuk 14 kişi tahliye edilmişti. 13 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha