• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gergerlioğlu: '800'den fazla bebek ve çocuk cezaevinde'

Gergerlioğlu: '800'den fazla bebek ve çocuk cezaevinde'
0 0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevinde 800'den fazla bebek ve çocuk bulunduğunu söyledi.

24 Ocak 2021 Pazar 15:57

Meclis'te konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Gergerlioğlu, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından anneleriyle birlikte cezaevine konulan bebek ve çocukları yeniden gündeme getirdi. 

 

Bir süre önce Ankara'da tutuklanan Kasım ve Yasemin Melizci ve dokuz aylık bebeklerinin fotoğrafını gösteren Gergerlioğlu, "Bakın her gün cezaevlerine bebekler giriyor, işte biz bunun için bu yasa tekliflerini veriyoruz. Bakın şu fotoğrafta gördüğünüz anne ve bebeği bir görün! Maalesef cezaevine girdi, gözaltına alınmadan önce çekilen bir fotoğrafı bu ve bu çocuk şu haliyle cezaevine girdi. Hangi vicdan bunu kaldırabilir? Düşünün bu bebek cezaevine girmiş" ifadelerini kullandı.

 

Gergerlioğlu'nun açıklamalarının öne çıkan bölümleri şöyle:

 

"Biz 800’den fazla bebek ve çocuğun cezaevinde olduğunu söylerken; kulak asmayanlar bunu görsünler! Bu nasıl bir zulümdür? Bu anne tutuklu olarak cezaevine giriyor, hükümlü olsa 18 aya kadar olan bebeğinin cezaevine girmemesi ve hüküm ertelenmesi gerekiyor ama tutuklu olduğu için bu bebek şu anda cezaevine girdi. Ankara’da 9 aylık bebekleri ile gözaltına alındı Yasemin-Kasım Melizci çifti ve şu anda bu anne ve bebeği, babası cezaevinde.”

 

Gergerlioğlu, İstanbul’da tutuklanan İlayda Tekgöz’ün adliye koridorlarında sürünen iki küçük çocuğunun fotoğrafını da göstererek, şöyle devam etti:

 

Bakın size bir başka fotoğraf daha göstereyim. Burada da adliye koridorlarında annesi mahkemedeyken dışarıda oturmuş, perişan bir halde duran iki tane çocuğun halini görüyorsunuz. Birisi 1.5 yaşında bir bebek, diğeri de dört yaşında bir çocuk.

 

İlayda Tekgöz tutuklanıp Bakırköy Cezaevi’ne gönderildi. Mehmet Ekrem 1.5 yaşında ve ablası Zülal 4 yaşında anneleri ile birlikte tutuklandıkları için geceyi anneleri ile Bakırköy Cezaevi’nde karantina hücresinde geçirdi ve bu çocukların perişan edildiği bir Türkiye görüyoruz.

 

Adil bir yargı olması gerekiyor, bu çocuklar bizim neslimiz, bizim geleceğimiz ve bu çocukları biz kendi elimizde mahvediyoruz. Olacak iş değil. Bu çocuklar mahvoluyor, aileler parçalanıyor bu hal devam ediyor ve bizim yasa teklifi ile sunduğumuz hususlar da maalesef şu ana kadar göz ardı edilmiş durumda."

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha