• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gergerlioğlu: İçişleri Bakanlığı’na bağlı merkezlerde işkence iddiaları arttı

Gergerlioğlu: İçişleri Bakanlığı’na bağlı merkezlerde işkence iddiaları arttı
0 0

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “İçişleri Bakanlığı'na bağlı merkezlerde, emniyet müdürlüklerinde, gözaltı merkezlerinde son zamanlarda artan oranda işkence iddiaları gelmeye başladı” dedi.

17 Haziran 2019 Pazartesi 14:57

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, “işkenceye sıfır tolerans” diyen ve AKP iktidarında yaşanan Halfeti ve Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki işkence olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Gergerlioğlu, Türkiye’de faili meçhuller, kaçırılmalar işkence iddiaları geçmişini hatırlatarak, Türkiye’nin işkence açısından sabıkalı bir ülke olduğunu söyledi. Gergerlioğlu, “Biz, Avrupa Birliği'ne giriş süreci dolayısıyla bu tür hadiselere ara verildi, azaldı diye düşünürken demokratikleşme adımlarının atılacağı yönünde laflar duyarken son iki buçuk yıl içinde bu vakalarda artış olmaya başladı. Çözüm sürecinin bitmesi ile de çok vahim bir ortam oldu” dedi.

 

‘İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BAĞLI MERKEZLERE İŞKENCE İDDİALARI ARTTI’

 

Bu tablonun İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığının verileri açısından da vahim olduğunu dile getiren Gergerlioğlu, “İçişleri Bakanlığı'na bağlı merkezlerde, emniyet müdürlüklerinde, gözaltı merkezlerinde son zamanlarda artan oranda işkence iddiaları gelmeye başladı. En son Halfeti’de bir çatışma sonrası sivil halka yönelik çok sert gözaltına alma girişimleri, gözaltına alınan insanların ters kelepçe, yere yatırılarak saatlerce bekletilmesi, insanların şerefleri, haysiyetleri ile oynanması potansiyel suçlu, terörist ilan edilmesi ve bu fotoğraf karesinin bilhassa görevliler tarafından çekilip servis edilmesi çok vahim bir hadiseydi. Bu fotoğraf karesi, sonrasında ne olabileceğini gösteriyordu” şeklinde konuştu.

 

‘KADINLARIN CİNSEL ORGANINA ELEKTRİK VERİLDİ’

 

Halfeti’deki işkenceyle ilgili Urfa Barosu tarafından hazırlanan raporun çok vahim bir tabloyu ortaya koyduğunu ifade eden Gergerlioğlu, “Yaşları 13 ile 75 arasında değişen erkek, kadın ve çocukların olduğu yaklaşık 40 kişi gözaltına alındı. Elektrik verme, dayak, ters kelepçe gibi iddialar yoğun bir şekilde konuşuldu. Hatta bundan kadınlarda etkilendi. Kadınların cinsel organlarına elektrik vermeye kadar varan korkunç işkence iddiaları gündeme geldi” dedi.

 

‘ANKARA EMNİYETİNDE 111 KİŞİNİN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ İDDİASI VAR’

 

Halfeti’den sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işkence olaylarının yaşandığını belirten Gergerlioğlu, Ankara Barosu’nun da konuyla ilgilenmesi üzerine gözaltında olan 111 kişiden 6’sı ile görüşülebildiğini ve baronun işkence iddialarını teyit ederek rapor hazırladığını aktardı. Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Ankara gibi Türkiye'nin başkenti olan ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı en emniyetli yer olması gereken bir yer. Dışişleri Bakanlığı'na bağlı ihraç edilmiş onlarca diplomat 111 kişi oldu düşünülüyor, gözaltında işkence görüyor iddiası vardı. Gözaltındaki kişilerin özel avukatlara erişmesi yasaklanıyordu. 8 avukatla Ankara Emniyetine giden Ankara Barosu avukatlarının bu müdahalesi üzerine savcılık bu kararı kaldırdı. 6 kişiden 5’i işkence gördüğünü diğer bir kişi ise işkenceye tanık olduğunu söyledi. Bu 5 kişi, dışarıdan getirilen özel profesyonel bir ekip tarafından karanlık bir odaya alınarak sorguya tabi tutulduklarını, ters kelepçe vurulup dizüstü çöktürüldüklerini, çırılçıplak soyulduklarını ve vücutlarında cop dolaştırıldığını, kayganlaştırıcı bir sıvı sürmek suretiyle makatlarına cop sokulduğunu söylediler.”

  

‘İŞKENCE SOMUTLAŞTI'

 

Gergerlioğlu, emniyetteki işkencelerin mahkeme tutanaklarına ve doktor raporlarında geçmediğini söyleyerek, Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki işkence ile ilgili başka bir iddiayı aktardı. Gergerlioğlu, “Bu kişiler bir FETÖ soruşturması çerçevesinde sorgulanıyor. Çünkü bu insanlar 2010 yılında Ahmet Davutoğlu zamanında işe almışlardı ve Davutoğlu da şimdi hükümete muhalif bir çizgi izlediği için Davutoğlu’nu FETÖ ile ilişkilendirmek anlamında bir girişim olduğu iddiaları vardı.  Ben bu konuda bir yorum yapmıyorum. Ben daha çok işin işkence ve insan hakları ihlalleri noktasındayım.  Ankara Barosu'nun raporlarında işkence iddiaları somutlaştığını görüyoruz” diye konuştu.  

 

‘İÇİŞLERİ BAKANI SEÇİM PEŞİNDE KOŞUYOR’

 

Hem Halfeti hem de Ankara Emniyetindeki işkence olaylarına dair Meclise soru ve araştırma önergesi verdiklerini söyleyen Gergerlioğlu, raporlara, fotoğraflara ve iddialara rağmen bir cevap alamadıklarını belirtti. Cevapsızlık ve cezasızlık sisteminin Türkiye’nin bir geleneği olduğunu belirten Gergerlioğlu, işkence olaylarının sümenaltı edilmeye çalışıldığını aktardı. OHAL ile birlikte son iki buçuk yılda 26 kişinin kaçırıldığını dile getiren Gergerlioğlu işkence olaylarının giderek artabileceğini düşündüklerini sözlerine ekledi. Gergerlioğlu, “Tüm dünya bu işkence olaylarını konuşurken bakıyoruz ki İçişleri Bakanı seçim peşinde koşuyor, berberde tıraş olduğu fotoğrafı paylaşıyor” dedi.

 

‘KOMİSYON RESEN DEVREYE GİREBİLİR’

 

Türkiye’de işkence konusunda karanlık bir tablonun olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun resen konuya dahil olabileceğini, inceleme yapabileceğini ve rapor hazırlayabileceğini söyleyerek, “Bu ülkeyi böyle bir anlayışın eline bırakmayacağız.  Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI - DİREN YURTSEVER

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha