• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gezi iddianamesi sızdı: Olmayan Twitter hesabıyla 'örgütlenmişler'!

Gezi iddianamesi sızdı: Olmayan Twitter hesabıyla 'örgütlenmişler'!
0 0

Bir yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala'nın da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında Gezi Parkı eylemlerine ilişkin yürütülen soruşturmanın iddianamesi yaklaşık 16 ay sonra tamamlandı.

22 Şubat 2019 Cuma 21:59

657 sayfalık iddianamede 16 kişi hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilirken yandaş medyanın iddanameden sızdırdıkları gündemde.

 

Sabah gazetesinin geçtiği haberde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 657 sayfalık iddianamede, Gezi eylemleri öncesi ve sürecinde Osman Kavala, Mehmet Ali Alabora ve Can Dündar arasında telefon trafiği olduğu iddia ediliyor.

 

 

Ancak sızan bilgilerde bir tezatlık da söz konusu. Zira Sabah’ın iddanameye dayandırdığı iddiaya göre, Dündar ve Alabora, Kavala'nın yönlendirmeleri doğrultusunda olayların alevlendirilmesi için Twitter üzerinde örgütlenme gerçekleştirdi. Can Dündar, kişisel Twitter hesabından söz konusu haberi alıntılayarak, Gezi’den önce Mehmet Ali Alabora ile irtibatta olduğumuz iddia ediliyor. Oysa habere göre sadece bir gün konuşmuşuz. O da Gezi’nin bittiği gün. ‘Twitter üzerinden örgütlendiler’ diyor. Benim hesap Gezi’den sonra açıldı” diye yazdı.

 

Sabah’ın haberinde, ağır müebbet hapis talep edilen Osman Kavala’nın George Soros ve Alman Vakfıyla irtibat konularının görüşüldüğü, konuyla ilgili Guardian Vakfı'ndan bazı şahıslarla görüşmeler yapıldığının dinlemeye takıldığı ileri sürülüyor.

 

İddia o ki Kavala, Taksim Dayanışması, Taksim Platformu gibi örgütlenmeleri kontrol ederek yönlendirmiş.

 

Sanatçı, siyasetçi ve birçok meslek grubu içerisinde olan kişilerle toplantılar yaptığı ileri sürülen Kavala’nın, “AB, Avrupa Komisyonu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi yerde görevli şahıslarla görüşmeler yaparak Gezi ile ilgili kamuoyu oluşturulması içim çalışmalar düzenlediği” öne sürülüyor.

 

Yine haberde Can Dündar'ın incelenen HTS kayıtlarına göre Memet Ali Alabora ile 15 Haziran 2013'ten 16 Haziran 2013 tarihleri arasında toplamda altı iletişim kaydı yer aldığı iddiasına yer veriliyor.

 

Osman Kavala ile ise 14 Mart 2013 ve 14 Haziran 2013 tarihleri arasında toplamda 33 defa iletişime geçtiği iddia edilen Dündar’la ilgili iddianamede, "Bu suretle Dündar'ın izah edildiği üzere Gezi kalkışması başlamadan önce de diğer şüphelilerle irtibat halinde bulunduğu ve faaliyetler yürüttüğü anlaşılmaktadır” değerlendirmesinin yapıldığı ileri sürülüyor.

 

KAYNAK: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha