• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Görevden alınan Diyarbakır Belediye Başkanı Mızraklı: Bugün bir daha seçim yapılacak olursa, yüzde 75 ile kaybedecekler

Görevden alınan Diyarbakır Belediye Başkanı Mızraklı: Bugün bir daha seçim yapılacak olursa, yüzde 75 ile kaybedecekler
0 0

31 Mart’ta HDP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Selçuk Mızraklı, kayyım atamasına itiraz edeceklerini açıklayarak, “yüzde 62 ile seçimi kaybettiler. Bugün bir daha seçim yapılacak olursa, yüzde 75 ile kaybedecekler” dedi.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 23:17

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, kayyım atamasını protesto etmek için Diyarbakır belediye binasının önüne gelen, aralarında HDP milletvekilleri ve belediye başkanlarının da olduğu grup, bina karşısıdaki caddede oturma eylemi yaptı.

 

Eylem sırasında soruları yanıtlayan Mızraklı, şöyle dedi: “En ağır baskı koşullarında seçimler yapıldı. Seçimlerde çok acı bir sille yediler ve yüzde 62 ile seçimi kaybettiler. Bugün bir daha seçim yapılacak olursa, yüzde 75 ile kaybedecekler, bunu unutmasınlar. Yaptıkları işlemler kamuoyunda ilgi görmüyor. Sizin zor unsuruyla baskı ile sağlamış olduğunuz birtakım pozisyonlar zehirli pozisyonlardır. Sizi de zehirleyecektir. Bu kararı verenleri zehirleyecektir. Demokratik sisteme, seçim sistemine olan güveni zehirleyecektir. Herkesin, her siyasi çevrenin, her vicdan sahibi yurttaşın bu meseleye bu minval üzerine bakması ve yurttaşlık hukuku gereği iradesini yansıtması, onurunu savunması gerekiyor. İtiraz yolu açıktır. Hukuki itirazımızı yapacağız. Kamuoyu vicdanında itirazımızı yapacağız. İmkan bulduğumuz her alanda, her araçla, yöntemle demokratik itirazımızı yapacağız” 

 

Protestoculara bir konuşma yapan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise eylemlerin süreceğini söyledi. Güven, şunları söyledi: “Dün akşam çok net görülmüştür ki AKP-MHP iktidarı bu kayyumu açıklayamıyor. Açıklayacak söz bulamıyor çünkü gerçekten halkın iradesine bir darbedir ve oldu bittiye getirilecek bir olay değildir. Biz de bunun karşısında, geçmişte belki yetersiz kaldığımız konular vardır ama bugün bunun karşısında her gün direniş diyeceğiz. Kadınlar ve gençler, her yerde sesimiz yükselteceğiz. Bu ablukayı buraya koyanlar, karşıdan bizi izleyenler şunu çok iyi bilsinler ki, dün FETÖcüler Kürt halkı üzerinde sürdürdüğü zulmün sonunda, yargılandılar. Kendileri de yargılanacaklar, kendileri de aynı akıbeti yaşayacaklardır.”

 

Oturma eyleminden sonra yürüyüş yapılmasına ise polisin izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan grubun dağıldığı, ancak Diyarbakır’ın başka yerlerinde diğer grupların izinsiz gösteri yapmak istediği, gözaltılar olduğu, bildiriliyor.

 

Temelli: Bir tek suç belgesi bulamadılar

 

Mardin’deki protestolara katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise söz konusu belediyelere dair hiç bir suç belgesinin bulunmadığını söyledi.

 

Temelli, şöyle dedi: “Diyorlar ki belediyenin imkanlarını çarçur ediyormuşuz, oraya buraya gönderiyormuşuz. Son dört ayda belediyelere geldik, borçlanan değil borç ödeyen belediyeler olduk. Hukukta ne yazıyorsa onu uyguladık. Daha önce de olduğu gibi, her türlü denetime açıktır. Bir tek suç belgesi bulamadılar. Bizim belediyelerimize dair bir tek suç belgesi bulmuş değiller. Ama kendi dönemlerinde, yani kayyum dönemlerinde yapmadıkları yolsuzluk kalmadı, yapmadıkları hırsızlık kalmadı. Bu halkın hakkını nasıl çarçur ettiklerini Kayyum Raporu’nda belgeledik. Sayıştay belgeleri orada duruyor, gidin bakın. Yolsuzluk, hırsızlık, talan neymiş görün. İşte talana karşı bu yolsuzluğa karşı belediyelerimiz halkın iradesiyle göreve geldikleri günden bugüne tam dört aydır halkın bir kuruşunun heba olmaması için emek verdiler. Kendilerinin olmayan borçları bile ödediler.”

 

Ankara’da kayyım atamalarına karşı 44 kurumun imzaladığı açıklamayı Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut da bölge halkının demokrasiye olan inancının yok edildiğini söyledi. Bulut, şunu söyledi: “Bölge halkının demokrasiye inancının yok edilmesi Türkiye’de barışa, kardeşliğe, eşit yurttaşlık anlayışına ters düşmektedir. Türkiye’de başta İstanbul ve Ankara olmak üzere önemli büyükşehir belediye başkanlıklarının el değiştirmesinden sonra görünür hale gelen AKPli belediye başkanlarının yolsuzluklarını ve ekonomik krizin üzerini örtmek için bu girişimlerin yapıldığı açıktır. Aşağıda imzası bulunan meslek örgütleri, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasal partiler olarak kişilerin siyasi görüşlerinden ve hangi ilin yurttaşlarına karşı uygulandığından bağımsız olarak kayyum yönetimini reddederek demokrasiye ve demokratik işleyişe sahip çıkacağız.” 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha