• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gözaltındaki avukatlara suçlamalar: İşkence iddiasında bulunmak, KHK davalarına bakmak

Gözaltındaki avukatlara suçlamalar: İşkence iddiasında bulunmak, KHK davalarına bakmak
0 0

'Gülen Cemaati'ne yönelik soruşturma ve kovuşturmalarda işlem gören kişileri savundukları için gözaltına alınan 44 avukat adliyeye sevk edildi.

22 Eylül 2020 Salı 14:07

Ankara merkezli 7 ilde avukatlık yapılanması iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 60 şüpheliden 47’si gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 44’ü Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilirken 3 şüphelinin ise sağlık sorunları nedeniyle savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakıldığı öğrenildi.

 

AVUKATLARA 2 YIL BOYUNCA TEKNİK VE FİZİKİ TAKİP YAPILMIŞ

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile 2018’den itibaren birçok ilde yürütülen soruşturma kapsamında avukatların yaklaşık 2 yıl boyunca teknik ve fiziki takip ile 24 saat izledikleri tüm temas ve ilişkilerinin fotoğrafladığı ortaya çıktı.

 

Avukatların, polis operasyonu sırasında evlerin kapılarını açmayarak direnmeye çalıştıkları, telefon ve dijital cihazların hafızalarını silmeye çalıştıkları ancak başarılı olamadıkları iddia edildi.

 

İNSAN HAKLARI AKTİVİSTLERİNİ HAREKETE GEÇİRDİLER

 

Avukatların başta tanınmış hukukçular olmak üzere, farklı siyasi görüşe sahip kişileri, insan hakları, uluslararası hukuk söylemlerinin etkili olmasının rahatsızlık yarattığı da kaydedildi. Anadolu Ajansı’nda konu ile ilgili haberinde avukatlar ile insan hakları aktivistlerini karşı karşıya getirmek için, avukatların, bu kişileri ise “KB  koduyla kodaladıkları bu kodun ‘Kullanışlı Budala’ anlamına geldiği iddia edildi.

 

AA haberinde gözaltındaki avukatların, “ByLock”, ihraçlar ve Anayasa Mahkemesine itiraz dosyalarına bakmaları, dosyalara sürekli itiraz etmeleri örgüt talimatı ile işlenmiş bir suç olarak sunuldu.

 

Ayrıca avukatların bazı isimlerden ücret almadıkları, etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen kişileri vazgeçirmeye çalıştıkları da öne sürüldü.

 

‘GÖZALTINDA İŞKENCE VAR’  DEDİLER, ZATEN AİLELERİ DE TUTUKLU

 

Avukatların gözaltında işkence iddialarında bulunup defalarca şikayetçi olmaları da ‘Pensilvanya’nın talimatı ile örgütle etkin mücadele eden emniyet personelini hedef almak olarak nitelendi.

 

Öte yandan operasyon kapsamında gözaltına alınan 47 şüphelinin adreslerinde çok sayıda doküman bulunduğu,  aile üyelerinin çoğunun ‘örgüt üyeliği’nden tutuklu oldukları ve bir kısmının ise yurt dışına kaçtığı öne sürüldü.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha