• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Gülsüm Elvan: Yavrumun getiremediği ekmeği Nuriye ve Semih yemiyor. Susmayacağım, mücadele etmeye devam edeceğim

Gülsüm Elvan: Yavrumun getiremediği ekmeği Nuriye ve Semih yemiyor. Susmayacağım, mücadele etmeye devam edeceğim
0 0

“Benim yavrumun getiremediği ekmeği Nuriye ve Semih yemiyor. Susmayacağım, sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğim”

13 Ağustos 2017 Pazar 17:03

Açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılmak istenen eyleme saldıran polisin sol kolunu kırarak gözaltına aldığı Gülsüm Elvan, “Benim yavrumun getiremediği ekmeği Nuriye ve Semih yemiyor. Susmayacağım, sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğim” dedi.

 

Akademisyen Nuriye Gülmen’in işinden atılmasına neden olan ‘suç’lar arasında Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülü sonucunda komaya giren ve 250’yi aşkın gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın için düzenlenen anmaya katılmakta bulunuyordu. Eğitim emekçisi Semih Özakça ile birlikte “İşimi geri istiyorum” diyerek açlık grevine başlayan ve 158. gündür açlıkla direnen emekçilerle dayanışmak için Berkin’in annesi Gülsüm Elvan ve ablası Özge Elvan, Cuma günü yapılan eyleme katılmıştı. İşkence ile gözaltına alınan Gülsüm’ün polis tarafından kolu kırıldı. Aynı gece serbest bırakılan Gülsüm kolundaki bandajla Gazete Şûjin’e yaşananları anlattı.

 

‘Bir yavrumu daha kaybetmeyi göze alamam’

 

Gülsüm, eylem esnasında gazetecilerle sohbet ettiğini ve ne olduğunu anlamadan müdahalenin gerçekleştiğini belirterek, polis saldırısına karşı, “Zalim olmayın, gözaltına almanın bir usulü var. bu şekilde alamazsınız” diye bağırdığını anlattı. Gülsüm devamında yaşananları şöyle dile getirdi: “Benden önce kızıma saldırdılar, onlar kızıma saldırınca dayanamadım polise tekme attım daha sonra bana ‘sen nasıl Türk polisine vurursun’ diyerek saldırmaya başladı. Ben bir yavru kaybettim, bir yavrumu daha kaybetmeyi göze alamam.”

 

‘Polis kelepçenin anahtarını bulamadı’

 

Gülsüm kendisinin ve ailesinin hedef olarak gösterildiğini ifade ederek, kolunu kırdıkları zaman ses geldiğini ve “kolum kırıldı” demesine rağmen ters kelepçe takıldığını söyledi. Gülsüm, “Kolum kırık bir halde beni 3 saat boyunca ters kelepçe işkencesine maruz bıraktılar. Kolum şişince korkup kelepçeyi çıkartmak istediler ama kelepçenin anahtarını bulamadılar. Daha sonra beni Bayrampaşa Hastanesi’ne götürdüler ve orada tel ile kelepçeyi açtılar. O an artık kolumu hissetmemeye başladım. Konuştuğumuz bütün doktorlar kolum için ameliyat diyor. Kötü yerden kırılmış sargıda duruyorum kısa zaman içerisinde ameliyat olacağım” dye konuştu.

 

‘Nuriye ve Semih’in bedeni eriyor’

 

Adaletin olmadığını söyleyen Gülsüm, çocukların gelecekleri için çırpındıklarını ve barış istediklerinin altını çizdi. Gülsüm, Berkin’in 259 gün yoğun bakımda kaldığını hatırlatarak “Benim yavrum daha çocuktu, 269 gün bedeninin eriyişini izledim. Şimdi ise Nuriye ve Semih’in bedeni eriyor. Yeniden aynı anları yaşıyorum, ben olanlara dayanamıyorum. Ben durmam değil kolumu her yerimi kırsalar ben haklıyım ve evlatlarım için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğim. Biliyoruz adalet yok. Biz barış kardeşlik istiyoruz ölüm istemiyoruz. Biz çocuklarımızın geleceği için çırpınıyoruz” sözlerini kullandı.

 

‘Her yerde ses çıkartabiliriz’

 

Yaşanan bu zulme kimsenin sessiz kalmayacağını söyeyen Gülsüm, ” Sadece sokakta değil her yerde ses çıkartabiliriz. Nuriye ve Semih öğretmendi. Belki benim yavrumun da öğretmenleri olacaklardı. Ben annelere soruyorum; bir ciğerinizi sizin elinizden aldılar, bir ciğerinizi daha alsalardı ne yapardınız ? Benim dayanacak halim kalmadı. Benim bir çocuğuma daha dokunursanız gözüm hiç bir şeyi görmez” dedi.

 

KAYNAK: GAZETE SUJİN - BENGİSU KÖMÜRCÜ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha