• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Haberdar DTK Olağanüstü Kongresi'nde - Canlı Blog

Haberdar DTK Olağanüstü Kongresi'nde - Canlı Blog
0 0

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genişletilmiş Olağanüstü Kurulu, bugün başladı. 2 gün sürecek olan kongreyi Haberdar Yazarı Celal Başlangıç ve Diyarbakır Bölge Temsilcimiz Bahar Kılıçgedik takip ediyor..

24 Aralık 2015 Perşembe 19:53

Celal Başlangıç - Bahar Kılıçgedik / Haberdar.com

 

12:58 - Kongrede konuşmalar sona erdi. Bundan sonraki bölüm basına kapalı olacak ve yarın saat 16.00'da sonuç açıklanacak.

 

12:40 - Sırrı Süreyya Önder, "Akdeniz bir donanma garajına dönmüştür. Gemilerin kuyruğu birbirine değiyor. İnsan düşman kim diye sorar. Ortada bir düşman yok, paylaşım savaşı içindeyiz. Herkes birbirinin hem müftefiki hem düşmanı. Kim okuyordu bu süreci, Sayın Öcalan. IŞİD'in ismi bile anılmadan önce var olacak noktaya kadar adım adım adım anlattı. Çözüm sürecinde hükümet yetkilileri 'Sayın Başkan biz çok şaşırdık hep sizin dedikleriniz çıkıyor' dediler."

 

12:32 - Sırrı Süreyya Önder, "Yandaş madyada bir haber vardı baktım, Sur'a müjde diye başlık atılmış. Hasar tespiti yapılacakmış, yıkılan evlerin dükkanların hasar tespiti yapılacakmış, zarar ödenecekmiş. Yeni evler yapılacakmış. İnsan nerede diye baktım. Varsa yoksa bina... Kürtler katliamlara alışkındır. Kendi evlerini kendi yapar. Paranızı alın başınıza çalın. Bu insanların onuruna, haysiyetine el uzatmayın yeter."

 

12:28 - Sırrı Süreyya Önder konuşmaya başladı.

 

12:22 - Selahattin Demirtaş, "Burada Kürt halkı siyasi statüsü ile Kürtlerin, Kürdistan'ın, Türkiye'nin idari yönetimi konuşulacak. İki başlık da özerkliğin parçasıdır."

 

12:18 - Selahattin Demirtaş, "Cizrede ölen çocukların vebali bizimdir. 10-20 yıl sonra 70 yaşında bir annenin 7 gün boyunca cenazesi sokakta kalabiliyorsa o çocuklar bize lanet okusalar haklıdırlar. Biz onlara çözüm mirası bırakmadık. Gün bugündür. Devletin kararlılığı mı var? Tankı tüfeği mi var? Kendi bilir. Bizim kararlılığımız, meşruyetimiz, haklılığımız var. Halkın iradesi siyasetten daha güçlüdür. Diktatörlük mü özyönetim mi onun kararını verecek. Bunun kararını biz verdik, Türkiye'nin batısı da buna destek vermelidir."

 

12:16 - Selahattin Demirtaş, "Davutoğlu, madem siyasi çözüm istiyorsun al reisini gel/git bakalım Cizre'ye Sur'a. Bazıları zannediyor ki Ankara'da müzakereye açık bir hükümet var, birileri de hendek kazmış barikat kurmuş. Yok böyle bir şey. Korkunun ecele faydası yok. Artık önümüzdeki yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak. Kürdistan kendi küllerinden yeniden doğuyor. Bize kardeşiz diyenler bundan mutluluk duymalıdır.''

 

12:12 - Selahattin Demirtaş, "Yaşanan ölümler en çok bizi kahrediyor. Siyasetçiler olarak hepimiz bu salondakiler biziz vebali bizim olacak. Bizim düşen eksikliği kabul ederiz.eksikliğimiz Ankara'daki hükümete değil halkımıza karşıdır. Çocuklarımıza artık sorunlu miras bırakmak zorunda değiliz. Madem artık 200 yıllık hastayı ameliyata yatırdık. İyileşmeden kalkmayacak."

 

12:09 - Selahattin Demirtaş, "Ortadoğu'nun en büyük dördüncü dili ve 40 milyonluk bir halkın talebidir özyönetim. Bir onur ve kendini yönetme talebidir. Türk halkıyla, Türkiye Devleti ile tarihi ve stratejik bir kader birliği yapmak istiyoruz. Kürtler dışında herkes Kürtler hakkında konuşuyor. Bizim dışımızda herkes bizim statümüz ve geleceğimiz hakkında konusuyor."

 

12:01 - Selahattin Demirtaş, "2,5 yıl neyi tartıştık. Özyönetimin ö'sünden bile bahsemedik. Asla tartışamadık. Tam Dolmabahçe mütabakatında zurnanın zırt dediği noktaya geldik, orada kıyamet koptu."

 

11:58 - Selahattin Demirtaş, "Özyönetimin meşru olmadığına dair tek bir gerekçe sunsunlar? Yoktur sunamazlar."

 

11:55 - Selahattin Demirtaş, "Hendek ve barikatlar özyönetim için kazılmadı, katliamlara karşı kazıldı."

 

11:52 - Selahattin Demirtaş konuşmaya başladı.

 

11:45 - Kamuran Yüksek, "Etnik inançsal sorunları çözebilecek, toplumsal ekonomik sosyal sorunları çözebilecek, bölünmeyi önleyebilecek bir çözüm önerisi arayacağız. Demokratik özerklik, öz yönetim bu sorunları çözebilecek bir projedir."

 

11:38 - DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek konuşuyor.

 

11:32 - Sebahat Tuncel, "Gelin müzakerelere yeniden dönün. Türkiye'yi yönetenlere sesleniyorum. Türkiye'yi bu kaostan kurtarmak istiyorsanız Kürt halkı ile yeni bir hukuk oluşturalım. Mesele hendek değil, Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkıdır. Demokratik Özerk Yönetim Türkiye için bir fırsat ve son şanstır."

 

11:25 - Sebahat Tuncel, "Buradaki tartışma Kürtleri, Kürdistan'ı ilgilendirecek bir tartışma değil, Türkiye'yi ilgilendiren bir tartışma. Çünkü biz burada Türkiye'ye teklif sunacağız."

 

11:20 - HDK Eş Başkanı Sebahat tuncel konuşuyor.

 

10:59 - Hatip Dicle, "Özyönetim bize ana sütü kadar helaldir, helal olduğu kadar hakkımızdır."

 

 

10:54 - Hatip Dicle, "Bu belki son bir şans olabilir. Bu gün birkaç merkezde başlayan bu çatışmalı sürecin eğer aklı selim hareket ederek hem devlet yetkilileri, hem hükümet yetkileri,  hem Kürt siyasetçileri olarak tekrar müzakere ve görüşmeye evreltemezsek Ortadoğu’daki yangın önce Kürdistan ve sonra tüm metropelere yayılacağını görmemek sezmemek mümkün değil çabamız bundandır. Evet içimiz öfkeli ama önderliğin gösterdiği barış ve aklın yolunda ilerlemek için hala şansımız var diye düşünüyoruz. İki gün boyunca bunu tartışacağız."

 

10:50 - Hatip Dicle konuşuyor.

 

10:40 - Bu kongrenin son çağrı olduğunu belirten Irmak, "Gelin demokratik ve siyasi müzakere yoluyla Kürtlerin haklarını tartışalım" dediklerini ancak bu taleplerin karşılık bulmadığını söyledi.

 

10:35 - Osmanlı döneminden bu yana Kürtlerin bağımsızlık ve özyönetim taleplerini olduğunu ifade eden Irmak, o dönemde Kürtlerin bu talepleri yüzünden öldürüldüğünü, şuandaki hükümetin de Osmanlı dönemindeki gibi Kürt politikasının hükümetde de var olduğunu söyledi. Özgürlüğümüz için bize ne yol bıraktınız diye soran Irmak, özgürlük için bütün yolları deneyeceklerini söyledi. Bütün demokratik yolları hükümetin önüne koyduklarını fakat cevap alamadıklarını belirten Irmak, bundan sonra kararlarımızı kendimiz alacağız dedi. Irmak" Bundan sonra katil vali ve askerlerinizle bu topraklara giremeyeceksiniz" dedi.

 

10:20 - Açılış konuşmasını DTK Eşbaşkanı Selma Irmak yapıyor.

 

10:13 - DTK Olağanüstü Genel Kurulu başladı.

 

10:00 - Selahattin Demirtaş ve diğer eşbaşkanlar Kayapınar Spor Kompleksi'nde toplanmaya başladı.

 

Okuyucularımız kongre ile ilgili tüm gelişmeleri Haberdar'dan takip edebilecek.

 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genişletilmiş Olağanüstü Kurulu, "öz yönetim" gündemi ile bir araya geldi. Toplantıda bölgede yaşanan son gelişmeler, sivil ölümleri ve sokağa çıkma yasakları tartışılacak. Kurula HDK, DBP, HDP eşbaşkanları, STK temsilcileri, bölge belediye eşbaşkanları ve milletvekilleri katılıyor.

 

HABERDAR EKİBİ KONGRE İÇİN DİYARBAKIR'DA

 

Kongreyi Haberdar ekibi de yerinde takip ediyor. Haberdar Yazarı Celal Başlangıç ve Diyarbakır Bölge Temsilcisi Bahar Kılıçgedik kongre boyunca haber, izlenim ve analizlerini Haberdar okuyucularına aktaracak.

 

KAYNAK: HABERDAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha