• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Haberdar'ın Ensar Vakfı ile ilgili belgeli haberine erişim yasağı getirildi

Haberdar'ın Ensar Vakfı ile ilgili belgeli haberine erişim yasağı getirildi
0 0

Haberdar'ın, Karaman'daki tecavüz olayıyla gündeme gelen Ensar Vakfı ile ilgili belgeli haberine mahkeme tarafından erişim yasağı getirildi.

21 Nisan 2016 Perşembe 07:43

HABERDAR - Haberdar'ın Ensar vakfı ile ilgili "Yabancı öğrenciler KYK yerine Ensar Vakfı'nın yurtlarında barındırılıyor!" başlığıyla verdiği belgeli haberi mahkeme kararıyla erişime engellendi.

 

Söz konusu haberde, Yabancı Öğrenciler Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTATB) kanalıyla Türkiye’ye getirilen yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlar yerine tecavüzlerle gündem olan Ensar Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti’ne bağlı yurtlarda barındırıldığı belgeleriyle ortaya konulmuştu.

 

Yapılan protokoller çerçevesinde ya da Erasmus gibi uluslararası öğrenci değişim programları ile yükseköğrenim görmek için Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu öğrencilerin Ensar Vakfı ve İlim Yayma Cemiyetine bağlı yurtlara yerleştirilmesi tartışma konusu olmuştu.

 

Yabancı öğrencilerin KYK yurtları yerine Hükümete yakın vakıf ve derneklere ait yurtlarda barındırılmasına gerekçe olarak da devlet yurtlarındaki kapasite yetersizliği gösteriliyordu. Bu uygulamanın iktidara yakın vakıf ve derneklere bütçeden kaynak aktarmak amacıyla yapıldığı da iddialar arasındaydı.

 

BELGELİ HABERİMİZE ERİŞİM YASAĞI

 

Skandalın ortaya çıkmasından rahatsız olan Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, mahkemeye başvurarak habere erişim yasağı istedi. Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi de Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı itibarı ve saygınlığının zedelendiği gerekçesiyle söz konusu haberimize erişim yasağı getirdi.

 

 

İŞTE MAHKEMENİN ERİŞİM YASAĞI GETİRDİĞİ O KARAR

 

KAYNAK: HABERDAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha