• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hak ihlalinde son durum: Hasta tutukluya eldiven yasak

Hak ihlalinde son durum: Hasta tutukluya eldiven yasak
0 0

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri her geçen gün artıyor. Keyfi yasaklara yenileri eklendi. Bu kez hasta mahkuma, eldiven verilmedi, şiir kitabı da yasaklandı.

12 Aralık 2019 Perşembe 14:04

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde kalan Mehdi Boz, Mezopotamya Ajansı’na (MA) gönderdiği mektupla cezaevinde uğradığı hak ihlallerini yazdı.

 

Boz, hasta olmasından kaynaklı kullanması gereken eldivenin, cezaevine alınabilecek eşyalar listesinde bulunmadığı için yasaklandığını aktardı.

 

Cüneyt Kahraman’ın  “Yaralı Yürekler” isimli şiir kitabı “Örgüt propagandası ve halkı isyana teşvik ediyor” denilerek verilmediğini belirten Boz, “Şiir kitaplarının yasaklı olduğu mekanlarda yaşıyoruz. Bulunduğumuz mekanlarda birçok hak gaspıyla karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Tutuklu Mehdi Boz mektubunda hak ihlallerini şu şekilde sıraladı:

 

“* Sosyalist basın ve yayınları alamıyoruz. Kitap sınırlaması var.

 

* Her yerde ziyaretler bir saat burada hala 35-40 dakikayla sınırlı. Sohbet hakkı daha yeni bir haftadır uygulanmaya başlandı, o da ayda iki defa 45 dakika.

 

* Yeni Yaşam Gazetesi’ni ayda sadece 10 tane veriyorlar. Evrensel Gazetesi zaman zaman verilmiyor.

 

* Bir ay önce bana gönderilen Cüneyt Kahraman’ın  ‘Yaralı Yürekler’ isimli şiir kitabı, ‘Örgüt propagandası ve halkı isyana teşvik ediyor’ denilerek verilmiyor. Şiir kitaplarının yasaklı olduğu mekanlarda yaşıyoruz.

 

* Bir sürü sağlık sorunlarım var; tiroid bezi kanseri, tansiyon, mide, prostat, KOAH ve böbreklerde protein kaçağı var. Tüm bu hastalıklara rağmen son dönemlerde bazı ilaçlarım verilmiyor. Raporum olmasına rağmen görevliler, ‘Biz ilaçları yazıyoruz, eczane vermiyor’ diyor. İlaçları vermemek için her türlü bahaneyi üretiyorlar. Savcılığa ve Adalet Bakanlığı’na şikayet için dilekçe yazdım, cevap ‘ilaçların düzenli verilmesi’ ama hapishane idaresi ve doktorlar bunu uygulamıyorlar.

 

* Ellerimde Anemi (kansızlık), Dermatit (cildin iltihaplanması) rahatsızlığı var bundan dolayı soğuk havalarda eldiven kullanmam gerekli. ‘Eldiven yasaktır’ diye vermiyorlar. ‘Eldiven yasağı olur mu?’ demeyin, burada oluyor. Bu hastalık ile ilgili benim raporum var bununla ilgili Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe yazdım. Bana gelen cevapta ‘UYAP ve sağlık dosyasında eldiven ile ilgili raporun yok’ denildi.”

 

Tutukluların soğuktan korunmak amacıyla ihtiyaç duymasına rağmen cezaevlerinde uygulanan yasaklardan biri olan eldiven yasağı, yargıda çelişkili kararlara neden olmuştu.

 

Denizli D Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Mehmet Şirin Tekmenüray isimli tutuklu cezaevinde uygulanan eldiven yasağının kaldırılması için yaptığı başvuruyu “vicdani kanaatiyle” haklı bulan Denizli İnfaz Hakimliği, yasağı kaldırmıştı.

 

Karara, Denizli İnfaz Savcısı Cemil Ceylan tarafından itiraz edildi. Eldivenin giyim malzemesi listesinde olmadığını savunarak cezaevi savcısının karara dair itirazını değerlendiren Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise, eldiven yasağının yasal olduğunu savunarak, İnfaz Hakimliğinin verdiği kararı kaldırmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha