• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hak-İş’ten AKP’ye: Seçimler var, zam yapın

Hak-İş’ten AKP’ye: Seçimler var, zam yapın
0 0

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektubunda, yerel seçimlerde kayıp yaşamamak için taşerondan kadroya geçen işçilere zam yapılması yönünde tavsiye bulunduğu ortaya çıktı

12 Ocak 2019 Cumartesi 19:24

Bütün sendikalar 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zamlara mahkûm edilen taşerondan kadroya geçen işçilerin ücretlerine, enflasyon oranı olan yüzde 20.30 oranında artış yapılmasını istiyor.

 

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; kamuda kadroya, belediyelerde ise şirketlere geçirilen işçilerin maaş zamları 2020 sonuna kadar yüksek hakem kurulu tarafından karara bağlanan sözleşmelere endekslendi. Bu nedenle de işçiler 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zamlara mahkûm oldu. Aralık ayında enflasyonun yüzde 20.30 çıkmasıyla sendikalar, işçi zamlarının da güncellenerek bu orana çıkarılmasını istedi. Bu kapsamda işçi konfederasyonları tarafından Cumhurbaşkanı ve bakanlıklara da yazılar gönderildi.

 

‘Zam yapılmasını yüksek müsaadelerinize arz ediyoruz’

 

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AKP genel başkan yardımcıları Jülide Sarıeroğlu ile Lütfi Elvan’a mektup göndererek, kadroya yeni geçen ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan işçiler için 2018 yılı için açıklanan yüzde 20.30 oranında enflasyon zammı istedi. Arslan’ın, bu talebini dile getirirken, martta yapılacak yerel seçimlere gönderme yapması ise dikkat çekti. Çalışanların çok büyük talep ve beklentileri bulunduğunu, üyelerinin bu beklentilerini açık ve net olarak kendilerine ilettiğine işaret eden Arslan, “Mahalli seçimler sürecinde olduğumuzun altını çizerek, emekçi kardeşlerimizin, bu haklı ve yerinde taleplerine olumlu bir karşılık verilmesinin önemine vurgu yapmak istiyoruz. Bu nedenle, artan enflasyon karşısında eriyen ücretlerimizde ve sosyal haklarımızda en az enflasyon oranında (yüzde 20.30) artış / zam yapılmasını yüksek müsaadelerinize arz ediyoruz” dedi.

 

İşçiden dilekçe yağmuru

 

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası da üyeleri aracılığıyla dilekçe kampanyası başlattı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gönderilen dilekçelerde bir işçinin asgari ücret altında çalıştırılamayacağı belirtilip zam oranının yeniden belerilenmesi istendi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha