• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hakkında 143 dava açılan Eren Keskin baskıyla nasıl baş ediyor? “Ben size baş eğmedim duygusu insanı besler”

Hakkında 143 dava açılan Eren Keskin baskıyla nasıl baş ediyor? “Ben size baş eğmedim duygusu insanı besler”
0 0

Kendini bildi bileli insan hakları için mücadele eden, bir yandan ödüllere lâyık görülürken bir yandan hapis cezaları alan avukat Eren Keskin, baskı ve zulümle baş etme yollarını anlattı.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 21:17

İnsan hakları savunucu Keskin, Emine Algan imzalı Alman WDR sitesinde yayımlanan röportajında hakkında açılan 143 dava ile ilgili, 2013-2016 arasında dayanışma amacıyla Özgür Gündem genel yayın yönetmenliği yaptığı yılları hatırlattı ve şöyle dedi:

 

"Başlangıçta barış süreciydi, hiç dava açmıyorlardı. Sonra bombardıman gibi davalar başladı. Önce sorgulamalar, her gün savcılıklardayız. Sonra Özgür Gündem ana davası açıldı. Cemil Bayık’ı (PKK’nin üç yöneticisinden biri)yakalasalar ona uygulayacakları maddeyle, ‘silahlı olarak devletin topraklarını ayırmaya teşebbüs’ten, hepimiz(*) müebbetle yargılanıyoruz. Bir hukuk garabeti! O ayrı, devam ediyor. Bu 143 davadan bitenler oldu, birleşenler oldu. Dün (21 Mayıs) ceza aldığım, 40 dosyanın birleştiği bir dava. Zaten birleşmesi lazım, yoksa mahkemeler Özgür Gündem’i yargılamaktan başka bir iş yapamaz.”

 

Eren Keskin hakkında açılan davaların yarısı “cumhurbaşkanına hakaret”, bir kısmı “örgüt propagandası yapmak”, bir kısmı da “Türklüğe hakaret”ten.Keskin şu ana kadar 300 bin lira para cezası da aldı.

 

Keskin, “Taksitlendirdik, uluslararası dayanışmayla ödüyorum. Özgürlüğünü satın alıyorsun yani. Bir keresinde gününü kaçırmışız, hemen cezaevine götürmek üzere yakalama kararı çıktı. Tamamını yatırmak zorundasın o zaman. Bir gün bile geciktirsen hapse atacaklar" diyor. 

 

Avukat Keskin'in "Bunca baskı, tehdit, yıpratma, yıldırma çabasına karşı ne yapar insan, nasıl başa çıkar?" sorusuna yanıtı şöyle:

 

“Dayanışma. Bizi ayakta tutan o. Çok sevdiğim arkadaşlarımla sohbet etmek, yemek içmek, komik şeylerden bahsetmek. Alay etmeyi de öğreniyorsun. Yapacak başka bir şey yok çünkü. Gırgır geçiyorsun. Ömrümde polis silahı dışında silah görmüş insan değilim, hiçbir zaman şiddeti savunmadım ama ben silahlı terör örgütü üyesi olarak gireceğim cezaevine.”

 

Her an cezaevine girme ihtimali ne hissettirir insana" sorusuna ise Eren Keskin, şu yanıtı verdi:

 

“Her gün beklemek tabii ki bayağı sıkıntılı, stres yaratıyor. Bir kere Özcan (avukatı) her aradığında kalbim çarpar. Kesinleşen bir cezayı haber verecek diye. Bunun dışında aslında ben hazırlıklarımı yaptım. Üç tane kedim var, onlara kim bakacak ayarladım. Annem var 85 yaşında. Annemin durumunu netleştirdik filan. Yine de tedirginlik çok rahatsız edici bir şey. Ama çok kısa sürüyor bende. Komik durumlar da yaşıyoruz. Bir yönetmen arkadaşım var, o da filmin afişinden ceza aldı. Geçenlerde aradı, ikimizin de fırsat buldukça gittiği bir tatil yöresinde ev bulmuş, ‘ortaklaşa tutalım mı abla?’ dedi. Olur dedim, evi tutup döşedik. Her an cezaevine gireceğiz ama ev tutmak filan, gülüyoruz. ‘Ne olacak, arkadaşlar kullanır’ dedik. Yıllar önce ben yine cezaevine girecektim, ‘95’te. Bir arkadaşımla adliyede baro odasında oturuyoruz, hangi cezaevine girsem daha iyi olur diye konuşuyoruz. Ülkücü bir kadın avukat vardı, bir sinirlendi, ‘Ayy bunlar alışmış, sanki otel seçiyorlar. Alışmış kudurmuştan beterdir!’ diye bağırarak çıktı… Şimdi yine böyle şeyler düşünüyorum; hangi cezaevine girerim, nerede teslim olayım, nerenin infaz savcısı iyiyse ona gideyim falan. Bunlara bayağı mesai harcıyorum.”

 

Eren Keskin her hafta imza için karakola gidiyor. 

 

Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha