• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hangi lider daha popüler araştırması: Erdoğan ve İmamoğlu aynı oranda beğenilmiyor

Hangi lider daha popüler araştırması: Erdoğan ve İmamoğlu aynı oranda beğenilmiyor
0 0

Metropoll Stratejik Ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, 2019 senesinde Türkiye'deki siyasetçilerin popülerliği ve 'Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?' sorusuna yanıt arayan bir araştırma yayınladı.

17 Ocak 2020 Cuma 20:14

Stratejik ve sosyal araştırmalar yapan araştırma kuruluşu Metropoll'ün Türkiye'deki politikacıların beğenilirliği ile ilgili yaptığı araştırmaya göre ilk sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. 

 

Erdoğan'ı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu takip ediyor. 

 

Araştırmanın üçüncü sırasında ise bir başka CHP'li, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş var. 

 

Erdoğan'ı beğenenlerin oranı yüzde 50.2'yi bulurken, Ekrem İmamoğlu'nu beğenenlerin oranı yüzre 48.6, Mansur Yavaş'ı en beğenilen politikacılar arasında destekleyenlerin oranı ise yüzde 38.8.

 

Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka sonuç, Erdoğan ve İmamoğlu'nun neredeyse aynı oranda beğenilmediği. 

 

 

12 siyasetçinin dahil edildiği listede üç politikacı yerel siyaset figürleri, ikisi halihazırdaki partilerin genel başkanları, biri ise halen hapiste olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş. 

 

AKP'den ayrılıp kendi siyasi partilerini kuran ve kuracağını açıklayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile eski Başbakan Yardımcısı ve ekonomi bakanı Ali Babacan listenin son sıralarında yer alıyor. 

 

Davutoğlu yüzde 21'lik bir destek ile kendine 9. sırada yer bulurken, Ali Babacan yüzde 19.1'lik beğeni oranı ile 12 kişilik listede 11. sırada bulunuyor. 

 

Babacan'ın kuruluşunu ilan etmesi beklenen partiye destek verdiği ifade edilen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise 8. sırada görünüyor. 

 

Metropoll Araştırma'nın popülerlik anketinde dikkat çeken bir başka unsur ise Cumhur ittifakı ortağı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yüzde 34.3'lük beğenilme oranı ile dördüncü sırada yer alması. 

 

Eğer Pazar günü seçim olursa kime oy verirsiniz? 

 

Araştırma şirketinin düzenlediği ankette katılımcılara yönelttiği bir başka soru ise yukarıdaki. 

 

Aralık 2019'da düzenlenen anketin sonuçlarına göre iktidardaki AKP yüzde 34.2 ile birinci sırada.

 

 

AKP'yi yüzde 20.7'lik oy oranı ile CHP takip ediyor. 

 

Mecliste temsil edilen diğer partiler arasında MHP'nin oy oranı yüzde 8.2, HDP'nin yüzde 9.2, İYİ Parti'nin yüzde 6.9, Saadet Partisi'nin yüzde 0.6 görünüyor. 

 

Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi'ne oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 1.7 iken, Ali Babacan'ın kurması beklenen siyasi partiyi destekleyeceğini belirtenlerin oranı yüzde 1.4'ü buluyor. 

 

Bu soruya yanıt vermeyenlerin oranı yüzde 7.8, yüzde 5.4'lük bir kesim ise 'Kararsız' olduğunu belirtiyor. 

 

Kararsızlar dağıtıldığında AKP'nin oyu yüzde 41, CHP'nin 24.8, HDP'nin yüzde 11, MHP'nin ise yüzde 9.8 görünüyor. 

 

Anket kimliği

 

Türkiye'nin Nabzı Aralık ayı araştırması; Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 14 - 22 Aralık 2019 tarihleri arasında toplam 1783 kişi ile yapıldı. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde +/- 2,32 hata payı ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha