• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hapishanelerden gelen Covid-19 kaynaklı şikayetler raporlaştırıldı

Hapishanelerden gelen Covid-19 kaynaklı şikayetler raporlaştırıldı
0 0

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, 15-30 Eylül 2020 tarihleri arasında danışma hattına gelen şikayetleri raporlaştırdı.

1 Ekim 2020 Perşembe 16:14

Koronavirüs (Covid-19) salgınından güncel rapor tarihine kadar yüz on dört farklı hapishaneden başvuru aldıklarını belirten dernek, bu hapishanelerin altmış sekizinin kapalı ceza infaz kurumu, kırk altısının açık ceza infaz kurumu olduğunu açıkladı. 

 

Risk grubunda olan hasta mahpusların güncel sağlık sorunlarına, şikayetlerine ve taleplerine yer verilen raporda, önce çıkan bazı hususlar şu şekilde:

 

“Hapishanelerde kapasite sorunu uzun süredir devam etmektedir ve mahpuslar bu sebeple birçok sorun yaşamaktadır. Mahpuslar koğuşlarının kalabalık, yatakların birbirlerine yakın mesafede olduğunu, bu yakınlıkta uyumak zorunda kaldıklarını, sosyal mesafe koyamadıklarını, açık hapishanelerde farklı koğuşlarda kalan mahpusların ortak alanlarda ve yemekhanelerde bir araya gelmek zorunda kaldıklarını aktarmışlardır.

 

Bazı açık hapishanelerde infaz koruma memurları dışında çalışan kişilerin önlemlere uymadığı, mahpusların sağlık durumlarını riske attığı belirtilmiştir.

 

Bazı ağır hasta mahpusların karantina koşulların olumsuz etkileri sebebiyle sağlık durumlarının daha da kötüleştiği belirtilmiştir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha