• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hayatta kalmak için son çare beyaz bayrak

Hayatta kalmak için son çare beyaz bayrak
0 0

Güneydoğu’da, kimi zaman hastaneye gitmesi gereken bir böbrek hastasının elinde, kimi zaman bir yaralının ambulans beklerken kimi zaman da göç etmek zorunda kalanların elinde beyaz bayrak sıkça görmeye başlandı. 

24 Aralık 2015 Perşembe 14:45

HABERDAR (ÖZEL) - Barış isteğini, teslimiyeti, ateşkes istendiğini simgeleyen, ‘ellerim havada, aman diyorum’ anlamına gelen, dünyada bazı ülkelerin ordu çakısında bile bulunan, savaş zamanlarında veya savaş filmlerinde görmeye alışık olduğumuz beyaz bayraklar son günlerde Silopi, Cizre, Nusaybin, Silvan, Sur’da günlük hayatın bir parçası oldu. Bu bayraklar bölgede yaşanan şiddetin, çaresizliğin de bir anlamda simgesi olmaya başladı.  

Çatışmaların yoğun yaşandığı, uzun süreden beri sokağa çıkma yasaklarının olduğu Sur, Cizre, Nusaybin, Silopi ve Silvan’da vatandaşlar bazen yaralısını veya hastasını hastaneye götürürken göç etmek zorunda kalırken güvenlik güçleri tarafından öldürülmemek için beyaz bayrağı taşıyor. 

 

Bölgede hemen hemen her gün ajanslardan geçen fotoğraflarda görmeye başladığımız  bayraklar, bazen de yetersiz kalıyor. Barışın simgesi bu bayrağın yetersiz kaldığı olaylar Şırnak’ta, Mardin’de ve Sur’da yaşanıyor. 

 

BEYAZ BAYRAĞIN BİLE YETERSİZ OLDUĞU ZAMANLAR 

 

Silopi’de ilk olarak Haberdar’ın haberiyle ortaya çıkan bir olayda evinin avlusunda vurulan 11 çocuk annesi 50 yaşındaki Taybet İnan’ın beyaz bayrak taşıdığı öğrenildi. ‘Çocukları annemiz beyaz bayrak taşıyordu’ dedi. İnan’ın cenazesi yedi gündür çatışmalardan dolayı sokaktan kaldırılamıyor.

 

‘Beyaz bayraklarını açarak ilçeyi terk edebilirsiniz’ anonsu sonrası felçli hasta Salih Kalenderoğlu tekerlekli sandalye ile hastaneye götürülürken kimin açtığı belli olmayan kurşunlara hedef oluyordu. Kalenderoğlu yara olmadan kurtuldu. 

 

Mardin Nusaybin’de Fırat Mahallesi'nde yaşayan tansiyon hastası 55 yaşındaki Ömer Aydın eline aldığı beyaz bayrakla hastaneye gittiği sırada, sol bileğinden vurularak yaralandı.

 

BEYAZ BAYRAĞIN ÇARE OLDUĞU OLAYLAR

 

Nusaybin’de diyaliz hastası Seyyit Hasan Tekin, beyaz bayrak açarak ancak hastaneye gidebilenlerden biri. Tekin, “Böbrek hastası olduğum için belli aralıklarla diyalize girmem gerekiyor. Yasak nedeniyle hastaneye gidemeyince   ‘155 Polis İmdat’ı aradık. Oradaki görevlinin talimatıyla beyaz bayrak taşıdık” dedi. 

 

 

Operasyonların şiddetli bir şekilde sürdüğü Cizre ve Silopi’de Cudi Mahallesi’nde yaşayanlar ellerinde beyaz bayraklarla mahalleden ayrılıp çevre yolundan başka ilçe veya illere göç etmeye başladı.
 

 

KAYNAK: HABERDAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha