• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hazırlık Pelikancılardan, operasyon Avrasyacılardan: Türkiye’nin AB ile irtibatını tamamen kesmeyi amaçlıyorlar

Hazırlık Pelikancılardan, operasyon Avrasyacılardan: Türkiye’nin AB ile irtibatını tamamen kesmeyi amaçlıyorlar
0 0

İş insanı ve sivil toplumcu Osman Kavala ABD ve AB ile Ankara’nın krizde olduğu bu günlerde gözaltına alındı. Peki kimler hedef gösterdi, neden gözaltına alındı?

19 Ekim 2017 Perşembe 17:49

 Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın İstanbul’da gözaltında alınması son günlerde kendisini hedef gösteren Pelikancıları yeniden gündeme getirdi.

 

Artı Gerçek’ten Burhan Ekinci'ye konuşan gazeteci Said Sefa’ya göre, Osman Kavala’nın gözaltına alınma sürecini Pelikancılar hazırladı, operasyonu ise Avrasyacılar yaptı. O’na göre, Erdoğan’ın yeni ortağı Avrasyacılar bu operasyonla Türkiye’nin AB ile irtibatını tamamen kesmeyi amaçlıyor.

 

Sivil toplumcu kimliğiyle tanınan Osman Kavala son günlerde Pelikancıların kontrolünde olan sitelerin hedefindeydi.

 

Bu sitelerin başında yekvücut internet sitesi geliyor. Site “Bosphorus Global Boğaziçi Küresel” olarak bilinen Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi tarafından destekleniyor. Zaten onlar da bu desteği gizlemiyor, hatta sitesinde yazıyor.

 

HİLAL KAPLAN YİNE HEDEF GÖSTERDİ 

 

Yekvücut sitesi son günlerde Osman Kavala hakkında çok sayıda yayın yaptı. “Osman Kavala’nın sivil şebekesi”, “Osman Kavala’nın merak uyandıran hikayesi” başlıklarıyla Kavala’yı hedef gösteren haberlere imza attı.

 

Yekvücut sitesinin destek aldığı Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Suheyb Öğüt, yönetim kurulu heyetinde Can Paker, Sadık Ünay ve Bünyamin Bezci gibi isimler var. Suheyb Öğüt, Hilal Kaplan’ın eşi. Can Paker, Açık Toplum Vakfı’nın eski başkanıydı. Sorosçularla ters düştü. Görevden alındı.  

 

Pelikancıların başında gelenlerden Hilal Kaplan, Sabah gazetesinde yazıyor. Kaplan, Osman Kavala’yı hedef haline getirdiği 2015 yılında yazdığı yazısını güncelleyerek bugün Sabah’ta yayınlandı. Hilal Kaplan, yekvücut sitesinde yer alan isnatlara benzer suçlamaları sürdürdü.

 

'SARAY’DAN DESTEK ALIYORLAR'

 

Pelikancılar, kamuoyunda Ahmet Davutoğlu’nu başbakanlık koltuğundan etme sürecini hazırlamakla gündeme gelen bir ekip. 

 

Gazeteci Said Sefa’ya göre, Pelikancılar AKP’nin kara propaganda merkezi gibi çalışıyorlar. Bu ekibin AKP’de algıyı elinde tutanlar olduğunu söylyen Sefa, “Çok ciddi organizasyonlarından bahsediliyor. Parti içerisini tanzim etmeye bile çalıştıkları söyleniyor” diyor.

 

Gazeteci Mustafa Hoş’a göre ise, Pelikancılar Cumhurbaşkanlığı Sarayı tarafından desteklenen güçlü bir yapı. Hoş, Pelikancıların bazı çevrelere operasyon yapılmadan önce hazırlık çalışmaları yaptıklarını hatırlatıyor ve “Türkiye’de hiçbir şey seyrinde yürümüyor. Operasyon yapılmadan önce bir şekilde hazırlık yapılıyor” ifadelerini kullanıyor. Mustafa Hoş, “Kavala’yı da Pelikancılar mı hedef gösterdi” sorusuna ise, “Son gelişmeleri takip edemediğim için bir yorumda bulunamayacağım” ifadelerini kullanıyor.

 

'PELİKANCILARDAN HAZIRLIK, AVRASYACILARDAN OPERASYON'

 

Said Sefa, Osman Kavala’nın gözaltına alınma sürecinde Pelikancıların hazırlık yaptığını hatırlatıyor. Sefa, gözaltı işlemini ise Avrasyacıların operasyonu olarak değerlendiriyor:

 

“Osman Kavala’nın gözaltına alınması için Avrasyacılar ile Pelikancıların birlikte çalıştıkları görülüyor. Kavala’nın gözaltına alınmasının Erdoğan’ın yeni müttefiki olan Avrasyacıların operasyonu olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen Erdoğan sonra duymuştur. Kuvvetle muhtemel Erdoğan’a gözaltı için ‘Kavala ABD ajanı, Türkiye’deki ajanlık operasyonunun finansörü’ demişler. Erdoğan da Osman Kavala’nın kim olduğunu bilmeden ajan olduğuna inanmıştır. Çünkü Erdoğan son günlerde ABD tarafından devrilme paranoyası yaşıyor. Avrasyacılar da Erdoğan’ın bu paranoyasını tahrik ediyorlar. Avrasyacıların isteği Türkiye’yi tamamen Ortadoğu toplumu haline getirip, Avrupa Birliği ile irtibatı tamamen koparmak. Kavala’nın gözaltına alınma operasyonun amacı da bu.”

 

Yazar Cengiz Aktar da iktidara yakın yayın kuruluşlarının son günlerde Kavala’yı hedef haline getiren yayınlarına dikkat çekiyor. Aktar, “Bugün bayram ediyorlar zaten. Osman Kavala’nın faaliyetleri oldukça şeffaf. Ancak bugün toplumsal faaliyetleri gizli kapaklıymış gibi gösteren art niyet var. Bir süredir hedef haline getirdiler” diyor.

 

 

PELİKANCI EKİPTE KİMLER VAR?

 

Gazeteci Mustafa Hoş, Mayıs 2017’de Evrensel gazetesinde yayınlanan yazısında Pelikancılarla ilgili şu bilgileri yazmıştı:

 

“Pelikancılar: Can Paker, Egemen Bağış, Cemil Barlas, Canan Barlas, Hilal Kaplan, Süheyb Öğüt, Haşmet Bababoğlu, Melih Altınok, Cem Küçük, Rasim Ozan Kütahyalı, Nagehan Alçı, Nasuhi Güngör, Ömer Turan, Kurtuluş Tayiz ..

 

Pelikancıları kim kontrol ediyor?

 

Pelikancı olarak bilinen isimleri Süleyman Soylu (Mehmet Ağar), Berat Albayrak, Serhat Albayrak üçlüsü ile birlikte MİT koordineli bir ekip koruyor. Kuzguncuk’taki Beyaz Köşk ana üs olarak kullanılıyor. Saray’ın emrinde olan Pelikancılar algı yönetimi, Troll kontrolü ile manipülasyon yapma görevi yürütüyorlar.

 

Pelikancıların direkt kontrol ettiği medya: Turkuvaz grubu (Sabah, Takvim, ahaber, ATV vs.) Beyaz TV, TGRT, Es Medya (Star, Akşam, Kanal 24) (köşe yazan/program yapanlar Pelikancılara tabii)…"

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha