• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDK: Adalet Yürüyüşü Meşrudur, Büyütülmelidir

HDK: Adalet Yürüyüşü Meşrudur, Büyütülmelidir
0 0

“Adalet Yürüyüşü”nü büyütmeye çağıran Halkların Demokratik Kongresi, “Siyasetin, hukukun işlevsizleştiği süreçte sokağa çıkmak her kesim bakımından haktır, meşrudur” açıklamasını yaptı, eylemi desteklediklerini belirtti

19 Haziran 2017 Pazartesi 14:15

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu, Adalet Yürüyüşü ile ilgili açıklama yaptı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinde “Adalet” yazılı pankartla başlattığı yürüyüş, bugün 5. gününde.

 

Yürüyüşü desteklediklerini ifade eden HDK, “adalet talebinin ve yürüyüşün toplumsal kesimlere yayılması, büyütülmesi tarzında olması gerektiğine inandıklarını” da ekledi.

 

HDK’nin açıklaması özetle şöyle:

 

“Demokrasi ve adalet için mücadele”

 

“Halklarımızın adalet ve eşitlik talebi hiç bu kadar yakıcı hale gelmemişti. Gelinen noktada kimsenin güveni, güvencesi kalmadı. Demokrasi ve adalet için mücadele olmadan geleceğimize güvenle bakamayız.

 

“Kılıçdaroğlu ‘Adalet’ talebi ile Ankara'dan İstanbul'a yürüyüş başlattı. Siyasi mekanizmaların ve hukukun bu denli deforme edildiği koşullarda hiç bir siyasi irade bunun olumsuz sonuçlarından azade olamazdı. Kılıçdaroğlu'nun Bahçeliye söylediği 'Adalet bir gün sana da lazım olacak' sözü bu anlamıyla ironik.

 

“Yargı ile tehdit ediyor”

 

“Saray'ın CHP'nin sürdürdüğü yürüyüşün yasadışı olduğu gerekçesiyle güdümündeki yargı ile tehdit ediyor. Adalet yürüyüşü meşrudur.

 

“Meşru olmayan sokağa çıkmak değil gayrimeşru olarak her türlü yetkiyi ve gücü ele geçirmiş olmaktır. Siyasetin ve hukukun işlevsizleştirildiği bu süreçte sokağa çıkmak her kesim bakımından haktır ve meşrudur.

 

“Tüm muhaliflerin mücadelesini kendi mücadelesi kabul eden Halkların Demokratik Kongresi bu mücadeleyi de desteklemekte, bileşenlerini ve tüm demokrasi güçlerini bu eylemi büyütmeye davet etmektedir.

 

“Demokratik ilkelere bağlılık konusunda iyi bir sınav vermemiş olsa da CHP'nin sokağa çıkması demokrasi güçleri bakımından hayırlı sonuçlara vesiledir.”

 

“Bir güzergahta değil çok güzergahta”

 

“Halkların Demokratik Kongresi, talebin ve eylemin toplumsal kesimlere yayılması, büyütülmesi tarzında olması gerektiğine inanıyor.

 

“Bir güzergahta değil birden çok güzergahta, bir parkta değil birden çok alanda, bir kesimin değil tüm ezilen kesimlerin öz taleplerini yüksek sesle sokakta dile getirmesiyle adalet talebi doğru şekilde dillendirilmiş olur.

 

HDK bileşenlerine davet

 

“Elbette adalet talebi gerçek sahiplerince, toplumun mağdur edilmiş tüm kesimlerince savunulduğunda; dar siyasi hedeflerden çıkartılıp toplumsal taleplere dönüştürülebildiğinde, sınırlı eylemlerden geniş toplumsal hareketlere ve öz örgütlenmelere sıçratılabildiğinde demokrasiye hizmet etmiş olacaktır.

 

“HDK Yürütme Kurulu güzergah üzerindeki yerel meclislerini bileşenlerini ve tüm toplumsal kesimleri kendi uygun buldukları yol ve yöntemlerle adalet talebini açıklamaya, sokağa taşırmaya davet ediyor.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha