• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDK: “Çocuk işçiliğinde yaş ortalaması 6’ya düştü”

HDK: “Çocuk işçiliğinde yaş ortalaması 6’ya düştü”
0 0

HDK'nin "Göç, mültecilik ve ayrımcılık" başlıklı sempozyumunda konuşan Evrensel gazetesi yazarı Ercüment Akdeniz, çocuk işçiliğinde yaş ortalamasının 6'ya düştüğünü ifade etti

17 Kasım 2019 Pazar 15:51

HDK’nin “Göç, mültecilik ve ayrımcılık” başlıklı sempozyumu 2’nci gününde devam ediyor. Sempozyumun ilk oturumunda konuşan Evrensel Gazetesi Yazarı Ercüment Akdeniz, dünyanın birçok yerinde Fason üretimlerde çocuk işçiliğinin kullanıldığını ve artık çocuk işçiliğinde yaş ortalamasının 6’ya düştüğünü vurguladı.

 

Mezopotamya Ajansı’nın aktarımına göre; Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) düzenlediği “Göç, mültecilik ve ayrımcılık sempozyumu”, Şişli’de bulunan Kenter Tiyatrosu’nda ikinci gününde devam ediyor. HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu ve bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı sempozyumun yapıldığı salona Kürtçe, Türkçe ve Arapça dillerinde “Dünya hepimizin evi mültecilik bir tercih değildir” pankartı asıldı.

 

Sempozyum “Göç, emek sömürüsü ve mücadelesi” başlığıyla günün ilk oturumu gerçekleşti. Oturumun moderatörlüğünü Oya Öznur yaparken Gazeteci Ercüment Akdeniz ve yazar Ferda Koç konuşmacı olarak katıldı.

 

“Çocuk işçiliğinden Avrupa sorumlu”

 

Sempozyumun ilk oturumunda konuşan Evrensel Gazetesi Yazarı Ercüment Akdeniz, fotoğraflar ile Suriyeli işçiler ve çocuk işçilerin durumuna dikkat çekti. İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin son derece modern bir alan olduğunu ancak içine girince 3 binin üzerinde Suriyeli işçinin kayıt dışı çalıştırıldığını gördüklerini ifade eden Akdeniz, burada bulunan atölyelerde çalışan Suriyeli işçilerin çoğunun çocuk olduğunu ve bu çocukların Avrupa menşeli ürünlerin yapımında çalıştıklarını söyledi. Avrupa’da çocuk işçiliğine rastlanmadığını ancak dünyanın birçok yerinde Fason üretimlerde çocuk işçiliğinin kullanıldığına dikkat çeken Akdeniz, çocuk işçiliğinin bu kadar yaygın olmasının sorumlarından birinin de Avrupa devletleri olduğunu ifade etti. Fabrika ve atölyelerde çalışan işçi çocuklarının bakışlarının artık bir yetişkinin bakışları gibi olduğunu söyleyen Akdeniz, “Türkiye’de çalışan çocuk işçilerin çoğu anne, baba ya da ailesinden birilerini mutlaka kaybetti ve ailesinin sorumluluğunu da kendisi üstlenmiş durumda. Hayat şartları daha çocukluğunu yaşamadan yetişkin gibi görünmek zorunda bırakıyor” dedi.

 

“Göç ile birlikte çocuk işçi sayısı yükseldi”

 

DİSK’in verilerine göre Türkiye’de 2 milyon çocuk işçinin olduğunu sözlerine ekleyen Akdeniz, Suriye savaşı ile birlikte gelen göçlerle bu sayının iki buçuk milyonu bulduğunu belirtti. Göç’ün çocuk işçiliğinde yaş ortalamasını da değiştirdiğini belirten Akdeniz, çocuk işçiliğinde yaş ortalamasının 6’ya düştüğünü ve çalışma saatlerinin ise de yükseldiğini söyledi. Yaşanan bu kadar emek sömürüsünde Suriyeli işçilerin de kendi emeklerini pazarlamayı öğrendiğini sözlerine ekleyen Akdeniz, savaştan kaçıp Türkiye’ye gelen Suriyeliler toplu halde kendilerine atölyeler açmaya başladığını ve emeklerini kendileri pazarlamaya başladı” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha