• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP'den 3. Havalimanı inşaatı işçileri ile ilgili açıklama: "Saldırı ve gözaltılar AKP gerçeğini ortaya çıkardı"

HDP'den 3. Havalimanı inşaatı işçileri ile ilgili açıklama:
0 0

 HDP tarafından yapılan açıklamada 3. Havalimanı inşaatı işçilerine dönük saldırı ve gözaltıların, “AKP’nin emek karşıtı bir iktidar olduğu gerçeğini ortaya çıkardığı” ifade edildi.

15 Eylül 2018 Cumartesi 16:11

Halkların Demokratik Partisi (HDP) gözaltına alınan 3’üncü Havalimanı inşaatı işçilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Partinin Emek, Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay'ın imzası ile yapılan açıklamada, “3. Havalimanı inşaat işçileri, çalışma koşulları ve işçi cinayetlerine karşı üretimden gelen güçlerini kullanarak bir iş durdurma eylemi gerçekleştirdi. Ortaya çıkan durum; işçi cinayetlerinin sık sık yaşandığı, maaş dahil birçok temel hakkın yasadışı şekilde kısıtlandığı ve yüzlerce kişinin bu süreçte gereken tedbirler alınmadığı için yaralandığıdır” denildi.

 

‘AKP EMEK KARŞITI BİR İKTİDARDIR’

 

İşçilere dönük saldırı ve gözaltıların ise, AKP’nin emek karşıtı bir iktidar olduğu gerçeğini ortaya çıkardığının altı çizildi. Devamında şunlar ifade edildi:

 

“Bu durum bir kere daha açığa çıkardı ki AKP, yasalarla koruma altına alınmış temel haklarını talep edenlere saldırmaktadır. Dünkü protestolar sonrasında işçilerin talep ettiği haklar listesine bakılırsa; ILO sözleşmeleri, Anayasa ve İş Kanunu başta olmak üzere yasalar gereği zaten yerine getirilmesi zorunlu taleplerdir. Ancak AKP’nin ve ilgili firmanın yasa tanımazlığı, haklarını arayan işçilere bu sabah yapılan gözaltı ve diğer saldırılarla bir kere daha açığa çıkmıştır. İşçiler ‘Köle değiliz ve kölelik koşullarında çalışmak istemiyoruz’ diyor. Her gün 1-2 arkadaşlarının ölümüne, onlarcasının yaralanmasına tanıklık eden işçilerin, tamamen yasal olan eylemlerine, gözaltı ve saldırılarla karşılık veriliyor.”

 

 ‘BU İNŞAATTA İNSAN ORUNA YAKIŞIR TALEPLER REDDEDİLMEKTE’

 

İşçilerin kendileriyle görüşen HDP heyetine ilettiği taleplerin insanca yaşamın ve istihdamın en asgari talepler olduğu üzerinde durulan açıklamada, “AKP’nin ortaya çıkardığı taşeron sisteminin bütün haksızlıkları için bir tür uygulama alanı olan bu inşaatta, işçilerin insan onuruna yakışır iş ve istihdam koşulları reddedilmektedir. Bu talepler karşılanmak zorundadır” denildi.

 

‘İŞÇİLER SERBEST BIRAKILMALI, TALEPLER YERİNE GETİRİLMEK ZORUNDA’

 

HDP olarak işçilerinin taleplerinin takipçisi olacaklarının belirtildiği açıklamada, “Gözaltıların derhal serbest bırakılmasını ve işçilerin zaten yasa gereği yerine getirilmesi zorunlu olan taleplerinin karşılanmasının takipçisi olacağız. Başta emek ve demokratik kitle örgütleri olmak üzere tüm yurttaşları, bu kölelik koşullarına ve sömürü dayatmasına karşı işçilerin yanına çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha