• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilen Mızraklı mazbatasını aldı

HDP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilen Mızraklı mazbatasını aldı
0 0

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’den Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilen Selçuk Mızraklı seçimden 15 gün sonra mazbatasını aldı.

16 Nisan 2019 Salı 12:17

Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve barış anneleri işe birlikte mazbatasını alan Mızraklı, kısa bir açıklama yaptı.

 

Mızraklı mazbatayı 160 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven ve Kasım 2015’den beri tutuklu olan Diyarbakır eski Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’a adadığını söyledi.

 

Mızraklı şunları söyledi:

 

“Hepimizin herkesten çok barışa ihtiyacı var. Bugün itibariyle 160 gündür Leyla Güven açlık grevinde. Hepimizin öncelikli kaygısı barıştır. Biz mazbatayı bir seçimde orataya çıkmış iradenin resmi kaydı olarak görüyoruz. Yüzde 63 gibi yüksek bir oran ile bize mazbatayı veren halkımıza teşekkür ediyoruz.

 

“Bugün özellikle Bağlar’da yaşanan şey İstanbul’daki durumdan farklı değildir. Bağlar’da, 450 bin nüfuslu ilçede demokrasi açısından bir ayıp yaşatıldı. Bağlar ile İstanbul arasında fark yoktur ve Türkiye bu ayıbı görmek zorunda.”

 

KHK’lı olduğu için meclis üyeliği mazbatasını alamayan Eş Başkan Adayı Hülya Alökmen Uyanık da halkın sandıkta demokrasi dersi verdiğini söyledi.

 

“Hem barışı isteyeceğiz hem barışı yaratacağız” diyen Uyanık, Bağlar ilçesinde demokrasinin yara aldığını, seçmen iradesinin gaspedildiğini söyledi.

 

Selçuk Mızraklı, Mazbatayı aldığına dair YSK’dan tutanak aldı. Diyarbakır milletvekili olan Mızraklı’nın milletvekilliğinden istifa etmesi için 15 günlük zamanı var.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - HATİCE KAMER

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha