• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP’den tutuklanan vekiller için Meclis araştırması talebi

HDP’den tutuklanan vekiller için Meclis araştırması talebi
0 0

HDP, eş genel başkanların ve milletvekillerinin tutuklanmasına dair Meclis araştırması talep etti.

5 Kasım 2018 Pazartesi 22:19

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, 4 Kasım 2016'da partilerinin eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanma sürecini Meclis gündemine taşıdı. Beştaş, konuya dair araştırma önergesi verdi.

 

Önergenin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

 

“Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması dahi başlı başına önemli bir demokrasi ve hukuk sorunsalı olarak dururken bunun üzerine HDP eş genel başkanları, grup başkanvekilleri ve milletvekillerinin tutuklanmaları, cezaevinde uzun bir süre tutukluluğa maruz bırakılıp yasama faaliyetlerinden azade tutulmaları kabul edilemezdir.

 

Türkiye’nin yakın tarihinde demokrasiye dönük parlamenterlerin ifade hürriyetlerine dönük örnekler yaşanmış ise de hukuk dışı uygulamaların yarattığı travmalar ve tahribatlar etkisini sürdürmektedir. Hâlihazırda içinde bulunduğumuz koşullar içerisinde HDP milletvekillerinin tutuklu bulunduğu süre zarfında eksik irade ile yasama fonksiyonunu yerine getiren parlamentodan çıkan kararların da ne kadar hukuka uygun olduğu kuşkuludur.

 

Bu gelişmelere bir de sistem değişikliğinin konu olduğu 16 Nisan Anayasa referandumu gibi tüm ülke halklarının geleceğini etkileyecek yasal değişikliklerin, parlamentodaki önemli eksikliklere rağmen gerçekleştiğini hatırlayacak olur isek 4 Kasım Darbesi ile seçilmiş milletvekillerinin tutuklanmalarının ne denli ağır sonuçları beraberinde getirdiği ve bu tutuklamaların nedenleri de anlaşılır olacaktır.”

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha