• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: İktidar sinir uçlarımızla oynamaya çalışıyor, asla demokratik siyasetten ayrılmayacağız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: İktidar sinir uçlarımızla oynamaya çalışıyor, asla demokratik siyasetten ayrılmayacağız
0 0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Kobani eylemleri soruşturması” kapsamında HDP’li yöneticilerin gözaltına alınmasının, muhalefete verilmek istenen bir mesaj olduğunu söyledi.

28 Eylül 2020 Pazartesi 17:54

Gözaltılar sırasında yaşanan zehirlenmelere de değinerek “İktidar sinir uçlarımızla oynuyor” diyen Sancar, HDP’nin “asla demokratik siyasetten ayrılmayacağını” ifade etti. Sancar, 6-8 Ekim’de yaşanan olayların aydınlatılması için çabal sarf ettiklerini ancak bu çabaların hükümet tarafından engellendiğini söyledi. 

 

6-8 Ekim 2015’te yaşanan Kobani eylemleri sırasında, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın ‘Güvenlik güçleri içinde kontrol edemediğimiz kesimler var’ sözlerini hatırlatan Sancar, o dönemde hükümetin olayların yatışması için HDP’den yardım istediğini belirtti. “Sırrı Süreyya Önder 48 saat boyunca bakanlıkla görüşmeler yaptı. Olayların dinmesinin ardından hükümet partimize teşekkür etti” diyen Sancar, yapılan gözaltılar için “İktidar, ‘ben her şeyi yapma kudretine sahibim’ diyor. Sistem içi bütün kurumlara çok net bir ayar vermeye çalışıyor. Muhalefete ‘İstediğim her şeyi yapabilecek güçteyim. Hiçbir kural tanımam’ demek istiyor” ifadelerini kullandı.

 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, soruşturma, gözaltı kararı ve emniyette yaşanan zehirlenmeye ilişkin Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtladı.

 

 

Muhalefete çağrı: 6-8 Ekim’in hakikatini ortaya çıkarmak için çalışalım

 

“Bu suçlamalar 7 Haziran seçiminden sonra 1 Kasım seçiminden gündeme getirildi. Seçim bitince gündemden düştü. Ardından gelen seçimlerde Cumhurbaşkanı yine neredeyse her mitingde partimizi suçladı. Sonra seçimler bitti yine bu mesele gündemden düştü. Ardından her sıkıştıklarından ellerinde bir araç olarak kullandılar” diyen Sancar, “Biz bugün de HDP olarak o dönem neler yaşandığının açığa çıkmasını istiyoruz ve samimi bir yüzleşmenin yapılması için çağrıda bulunuyoruz. Gelin bütün toplumsal muhalefet güçleri ve muhalefet partileri birlikte 6-8 Ekim’in hakikatini ortaya çıkarmak için çalışalım. Ortak bir komisyon kurabiliriz. İstersek güvendiğimiz kanaat önderlerinin başını çekeceği bir hakikat komisyonu kurabiliriz. Muhalefet olarak bunu ciddiye alın. Madem Türkiye’de demokrasiye ve toplumsal barışa bu kadar pervasızca saldıran iktidar 6-8 Ekim’i araçsallaştırıyor, bunu bahane ediyor. O zaman gelin muhalefet olarak bu aracı onun elinden biz alalım. Türkiye'de muhalefet toplumsal barışı ve demokrasiyi birlikte savunmalı ve bu konuda da öncülük yapmalı, biz hazırız.  ” diye konuştu. 

 

“Davutoğlu’na sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini söyledim”

 

HDP’li yöneticilerin gözaltına alınmasının ardından muhalefetten gelen tepkileri olumlu karşıladıklarını dile getiren Sancar, bu konuda bir çıta belirlemenin yanlış olduğunu söyledi. 

 

Kobani eylemleri sırasında dönemin başbakanı olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesini anlatan Sancar, Davutoğlu’nun da söz konusu olaylarla ilgili gerçeğin ortaya çıkması için herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi konusunda mutabık olduğunu dile getirdi. 

 

Sancar görüşmeye ilişkin detayları şöyle anlattı: 

 

“Bir telefon görüşmesi oldu. Hem sayın kılıçdaroğlu hem davutoğlu esasen geçmiş olsun demek ve dayanışma dileklerini iletmek için aradılar. Bu arada da bazı konular elbette konuşuldu. Sayın davutoğlu ile görüşmede ben o döneme dair kapsamlı muhasebe önerimi paylaştım. Yani herkesin o dönemde yaşananlarla ilgili hakikatin ortaya çıkması konusunda sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini söyledim. Kendisi  de bu konuda mutabık olduğunu söyledi. 

 

Meseleyi sadece şahıslar üzerinde konuşmak doğru değil. Çünkü ortada mekanizmalar, görevler ve sorumluluk alanları var. İktidar var, onun içinde çeşitli dengeler var muhalfet var, güvenlik ve güvenlik aygıtı içinde çeşitli konular var. Dolayısıyla şahsa dönük bir çağrıdan çok muhalefetin toplumsal barış hedefi ve sorumluluğuyla öncülük etmesi gerektiğini söylüyor önerimi bu şekilde somutlaştırıyorum. Sayın Davutoğlu’ndan aldığım karşılık da bu görüşte mutabık olduğu yönünde. Nitekim ertesi gün kendisi de bu görüşü dile getirdi.”

 

“İktidar sinir uçlarımızla oynamaya çalışıyor”

 

İktidarın gerilim yaratarak muhalefet partileri arasında ayrılık yaratmaya çalıştığını ifade eden Sancar, “Şu ana kadar muhalefet cephesinde bu oyunun farkında olmadığını gösterecek herhangi bir tutum görmedim” dedi.  Sancar, “Bizim Türkiye demokrasi güçlerine ve bütün muhalefete vermek istediğiniz açık mesaj şudur; HDP demokratik siyaset zemininden bir milim uzaklaşmayacak. İktidar burada sadece örgütsel yapımızı hedef almıyor. Aynı zamanda sinir uçlarımızla da oynamaya çalışıyor. Ama HDP olarak biz açıkça söylüyoruz; biz demokratik siyaset zemininden zerre ayrılmayacağız” diye konuştu.

 

İktidarın seçimlere kadar sahayı kendisi için gülbahçesi haline getirmeye çalıştığını söyleyen Sancar, “İktidar, en inatçı ve kararlı muhalefet partisini etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Kürtleri siyaseten örgütsüz hale getirme operasyonudur. Böylece seçim geldiğinde Kürtlerin bütünsel bir şekilde davranmasının önüne geçmek ve iradelerini yönlendirme hesabıdır. Kürtler asla iradalerinden vazgeçmez” diyerek daha önce Kürtlere yapılan baskıların iktidarlara direnç olarak geri döndüğünü belirtti. 

 

Demokrasi güçlerin “hedefte” olduğunu söyleyen dile getiren Sancar, AKP’nin muhalefeti birbirine düşürmek ve karşısında güçlü bir demokratik ittifakın oluşmasını engellemek istediğini söyleyen Sancar, “Muhalfetin bir araya gelmesini engellemek için en elverişli alan ise HDP. HDP üzerinde gelirimi arttırmak hem içerde milliyetçi duyguları kabartmak, hem ortak mücadeleyi engellemek hem de hassas dengeleri kaşımak istiyorlar” dedi. 

 

KAYNAK: T24

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha