• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Bizim zaten bir ittifakımız var

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Bizim zaten bir ittifakımız var
0 0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ittifak tartışmaları hakkında "En geniş barış ve demokrasi ittifakını kurmak amacındayız. Bizim burada zaten bir ittifakımız var" dedi.

15 Ekim 2021 Cuma 17:27

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Diyarbakır’da bir otelde ittifak kurdukları bölge partileriyle toplantı gerçekleştirdi. Mithat Sancar, toplantının 27 Eylül’de açıklanan deklarasyon üzerine görüş alışverişinde bulunmak ve bundan sonra izlenecek yolu belirlemek olduğunu aktardı.

 

Sancar, “En geniş barış ve demokrasi ittifakını kurmak amacındayız. Bizim burada zaten bir ittifakımız var. 2019 yerel seçimlerinden beri çalışmalarını yürüten bir ittifaktır bu ama şimdi gerçekleştirdiğimiz toplantı ittifakla da sınırlı değildir. Partilerle buluşma toplantısıdır” dedi.

 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türkiye’nin çok boyutlu krizlerle karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Bu derinleşen krizlerin her dönem yeni şekilde toplumun karşısına çıktığını vurgulayan Sancar, şöyle devam etti: “Bu krizlerin hem toplumsal ayağı var, hem siyasal, ekonomik boyutu var. Bu krizlere çözüm bulmak demokratik siyasetin ve toplumsal güçlerin görevidir. Bizler bu krizlere çözüm bulma iddiasıyla yola çıktık. Kendimize göre de çözüm yöntemleri öneriyoruz. Elbette her dönemin şartlarına göre siyasetimizi ve mutlaka yöntemlerimizi de gözden geçiyoruz. Böyle olmak zorundayız. Çünkü HDP’yi hem halkların partisi hem de demokratik parti olarak niteliyoruz. Müzakereyi demokratik siyasetin özü olarak görüyoruz. Müzakere bir dil meselesidir aynı zamanda. Kimlerle neyi nasıl konuşmak istediğimizi belirleyerek müzakere hattı oluşturursunuz. Bizler yeni dönemi çok daha net bir şekilde toplumun her kesimiyle müzakere çabası olarak nitelendiriyoruz. Müzakereyi dar anlamamak gerektiğini özellikle hatırlatmak isterim. Müzakere dendiğinde genellikle bir masa etrafında ve özel bir diyalog anlaşılır. Evet, müzakere bunu içerebilir. Fakat bundan çok daha fazlasıdır. Farklı kesimlerin sorunlarını, dertlerini, korkularını, kaygılarını anlama çabasıdır. Bu çaba için dil oluşturma yöntem geliştirme çağrısıdır veya davetidir aynı zamanda.” 

 

 

HDP ÇÖZÜM İÇİN HAZIR

 

Çözüm için yeni adımlar atılması gerektiğini sözlerine ekleyen Sancar, şöyle konuştu: “Bu kaynakları gören ve yenilemeyen başka bir yol öneren bir politikaya ihtiyaç vardır. Kısaca yeni demokratik başlangıç diyoruz. Deklarasyonumuzu da bu anlayış ve ruhla hazırladık. Sadece Kürt sorunu değil Türkiye’nin bütün sorunuyla ilgileniyoruz. Kürt sorunu elbette bir kimlik meselesidir ve aynı zamanda bir ekonomi kültür meselesidir. İçinde yaşadığımız ülkenin tümüne yayılan farklı şekillerde oluşan etkileri vardır. Amacımız da olabilecek en geniş demokrasi ve barış ortaklığı yaratmaktır. Bu sadece seçimlere yönelik bir hedef, politika olarak görülmüyor. Ne zaman yapılırsa yapılsın önümüzdeki seçimlerin Türkiye tarihinin belki de en kritik seçim olduğunun farkındayız. Ayrıca herkes gibi biz de bu seçimlerde partimizin ve Kürt halkının belirleyici olacağına inanıyoruz. Bunu nasıl bir çözüm gücüne çevirebileceğimize yönelik kafa yoruyoruz. Demokratik siyaset çözümün zeminidir. Demokratik siyasetin esas bağdaşmadığı alan şiddettir. Hem devleti demokratikleştirmek hem de Kürt sorununda demokratik barışın yolunu açmak aynı zamanda bu demokratik siyaseti genişletmek demektir. HDP demokratik siyasetin genişletilmesi için hazırdır.” 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha