• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Seçim dört yıla kalmayabilir

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Seçim dört yıla kalmayabilir
0 0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli Tele 1 TV’de yayınlanan Soru Cevap programında 23 Haziran seçimlerini değerlendirdi. Temelli, "Erdoğan yeniden sahaya çıktı, şimdi gelen sonuçlarda hala erimenin olduğu apaçık ortada" dedi.

20 Haziran 2019 Perşembe 14:45

Temelli, “AKP’nin 31 Mart kampanyası başarısız oldu, herhalde 23 Haziran’a giderken dediler ki ‘bu yöntemimiz başarısız oldu başka bir yöntem deneyelim’ onda da başarısız oldular. Ve Erdoğan her zaman olduğu gibi sahalara geri döndü. Seçmen davranışı üzerinde kampanya etkisi bu saatten sonra olmaz, bu denli tutarsız kampanya ve söylem artık seçmen nezdinde de İstanbul nezdinde de bir karşılığı yok. Bu denli çözümsüz kalınmış bir süreçte bir de üstüne iktisaden ezilen halk da tepkisini vermek istiyor. AKP 31 Mart’a gelene kadar zaten 7 puan kaybetmişti. 31 Mart seçimlerinde bir o kadar daha kaybetti. Şimdi gelen sonuçlarda hala erimenin olduğu apaçık ortada." diye konuştu. 

 

Yerel ayağı değiştirdikten sonra önemli bir umuda sahip oldu Türkiye halkları. Türkiye toplumu, merkezi iktidarı da değiştirebilir. Çünkü merkezi iktidar Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle şunu dayatıyordu: 10 yıl boyunca bu iktidar değişmez, buna rıza göstereceksiniz buna katlanacaksınız. Ve toplumda ciddi bir karamsarlık vardı. Değişme ve dönüşme umudunu yitirmişti. Bu umudu vermek açısından 31 Mart seçimleri önemliydi. Şimdi İstanbul seçimleri de bu anlamıyla önemli. 24’ünden sonra iktidar değişebilir. Bir süreç de değişecek tabi ama değişebilir olması bile mevcut iktidarın kendini değerlendirmesine yol açar. Neden değişebilir toplum siyasete müdahil olmaya başladığı andan itibaren, taleplerini daha özgür daha haklı daha demokratik zeminlerde hakkını aramaya başladığı yani siyasete müdahil olduğu andan itibaren Türkiye’nin demokratikleşmesi yolunda adımlar atılacaktır. Muhalefet partileri daha sorumlu hareket edecektir. Sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri… Toplum bu anlamda taleplerini ortaklaştırmak birlikte eğleyebileceklerini düşünür bizim tabirimizle ‘Demokrasi İttifakı’nı inşa etmek için adım atacaktır.

 

"Seçim dört yıla kalmayabilir"

 

Temelli, "Yargı konusunda, insan hakları konusunda, işçi hakları konusunda, emeğin hakları kadın hakları konusunda muhakkak bir şey olacak. Yani bir yanı ile demokratik bir anayasa eşit yurttaşlık temelinde açığa çıkmalı, bir yanıyla da toplumsal barış seçim dört yıla kalmayabilir dört yılın sonunda da olabilir. Ama bugünden dört yıl sonra seçim olacak ama biz bildiğimiz gibi yola devam edeceğiz, bildiğimiz okuyacağız demek bir karşılığı olan söylem değildir." ifadesini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha