• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP, “helikopterden atılarak işkence” iddiası için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu acil toplantıya çağırdı

HDP, “helikopterden atılarak işkence” iddiası için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu acil toplantıya çağırdı
0 0

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ve Muş Milletvekili Gülistan Koçyiğit, Van Çatak'da gözaltı sırasında 2 kişinin "helikopterden atılarak işkenceye maruz kaldığı" iddiaları nedeniyle TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu acil toplantıya çağırdı

24 Eylül 2020 Perşembe 14:49

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ve Muş Milletvekili Gülistan Koçyiğit, Van Çatak'da gözaltı sırasında 2 kişinin “helikopterden atılarak işkenceye maruz kaldığı" iddiaları nedeniyle TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu acil toplantıya çağırdı.

 

Van Milletvekili Murat Sarısaç, komisyon başkanlığına verdiği olağanüstü toplantı dilekçesinde, Çatak'ta 11 Eylül 2020'de, Servet Turgut ve Osman Şiban'ın tarlada çalışırken askerler tarafından gözaltına alındığını ve köylülerin de “Sizi tararız” sözleriyle tehdit edildiği iddiasına yer verdi.

 

Turgut ve Şiban'dan iki gün boyunca haber alınamadığını, daha sonra işkencelere maruz kalmış bir şekilde, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde olduklarının anlaşıldığını kaydeden Sarısaç şu görüşlere yer verdi:

 

“Söz konusu iddia, 20 Eylül 2020 tarihli hastanenin epikriz raporunda da teyit edilmiştir. Söz konusu raporda; Osman Şiban’ın 'yüksekten düşme' şikâyetiyle acil servise getirildiği kaydedilirken Şiban’ın 'helikopterden düşme sonrası acil servise getirildiği' bilgisine yer verilmiştir. Bugün Servet Turgut’un hayati tehlikesi devam ederken Osman Şiban ise halen hafıza kaybı yaşamaktadır.

 

"Hükümet’in sürekli tekrarladığı 'işkenceye sıfır tolerans' sözleri, yurttaşların 'helikopterden atılması' vahşetiyle anlamsızlaşmaktadır. Çünkü artan işkence ve şüpheli ölüm vakalarına karşı siyasi irade ve yargı hızlı ve gerekli refleksi göstermekten uzaktır. Tam da bu nedenle halkın iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin halk adına devreye girerek oluşturulan bir komisyonla Van’da incelemeler yapması, iddiaları araştırması ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerekmektedir.”

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - AYŞE SAYIN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha