• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP: Kaypakkaya'dan 4'lere düşenleri unutmadık

HDP: Kaypakkaya'dan 4'lere düşenleri unutmadık
0 0

HDP, Mayıs ayında yaşamını yitiren devrimcilere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Kaypakkaya'dan 4'lere; Mücadele yolunda düşenleri unutmadık" diye belirtti.

18 Mayıs 2019 Cumartesi 15:18

Halkların Demokratik Partisi (HDP)Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Mayıs ayında yaşamını yitiren devrimciler için yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Yarattıkları yaşam felsefesi, mücadele azmi ve eşitlik, özgürlük yolundaki yürüyüşleriyle halkların tarihinde unutulmaz bir yer kazanan pek çok devrimciyi Mayıs ayında kaybettik" denildi. 

 

HDP MYK'nin "Kaypakkaya'dan 4'lere: Mücadele yolunda düşenleri unutmadık" başlığıyla yaptığı açıklama şöyle: “Yarattıkları yaşam felsefesi, mücadele azmi ve eşitlik, özgürlük yolundaki yürüyüşleri ile halkların tarihinde unutulmaz bir yer kazanan pek çok devrimciyi Mayıs ayında kaybettik.

 

18 Mayıs'ta ser verip sır vermeyen, devrimciliğe son anına kadar bağlı kalan İbrahim Kaypakkaya'nın işkence ile katledilmesinin üzerinden 46 yıl geçti. Kaypakkaya, mücadele eden herkese paha biçilmez bir mücadele inancı ve mirası bıraktı. Çok genç yaşta hayatını feda etti ve hiçbir zaman unutulmadı.

 

UNUTMUYORUZ 

 

12 Eylül 1980 darbesinden sonra, Diyarbakır cezaevindeki işkence sistemine ve tutsaklara yönelik faşist saldırılara boyun eğmeyerek kendilerini ateşe veren ve devrim tarihine 'Dörtler' olarak geçen Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Eşref Anyık ve Necmi Öner de unutulmayacaklara adlarını yazdırdılar. Türk-Kürt halklarının eşitliği, özgürlüğü ve ortak yaşamı için yola çıkan Hakki Karer de aynı karanlık dönemde katledildi.

 

O günlerden bugünlere mücadele eden herkes ödediği bedel ile Türkiye'de demokrasi ve özgürlük mücadelesini yürütenlere büyük bir miras ve sorumluluk bıraktı. Mayıs ayı içinde bu uğurda düşenleri saygı ve minnetle anıyor, hayallerini yaşatma sözümüzü yeniliyoruz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha