• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu: Dindarlık iddiasındaki iktidar, Kürt meleyi son nefesinde ailesiyle görüştürmedi

HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu: Dindarlık iddiasındaki iktidar, Kürt meleyi son nefesinde ailesiyle görüştürmedi
0 0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, tutuklu bulunduğu cezaevinde yaşamını yitiren 80 yaşındaki hasta mahpus Ali Boçnak’la ilgili TBMM’de soru önergesi verdiğini, ailesinin tahliye taleplerine rağmen dikkate alınmadığını söyledi.

24 Eylül 2020 Perşembe 17:26

ÖFG TV’de konuyla ilgili açıklamada bulunan Gergerlioğlu, “Ali Boçnak Patnos Cezaevi’nde yakınları bana ulaştı. 80 yaşında bir amca. Bu amca yaşlı ve çok hasta ve yine de cezaevinde. Aslında infaz erteleme alması gereken bir kişi ama acımasızca bu kişiyi de cezaevinde tutuyordu. Konuyla ilgili soru önergesi verdim, seslerini duyurmaya çalıştık. Maalesef cezaevinde hayatını kaybetti. Ali Boçkan’ın ölümü dindar olduğunu iddia eden bir iktidarda Kürtçe Mevlid okuduğu için cezaevinde tutulduğu zamanda gerçekleşti” şeklinde konuştu.

 

“İNSAN HAYATI DEĞERSİZ DEĞİL”

 

Gergerlioğlu, geçtiğimiz günlerde yine Patnos Cezaevi’nde yaşamını yitiren 75 yaşındaki Takiyettin Özkahraman’ı da gündeme getirerek, şu ifadeleri kullandı: “75 yaşındaki hasta mahpus Takiyeddin dede yaşamını kaybetti! Takiyeddin dede cezaevindeydi ve yakınları defalarca onun çok hasta olduğunu söylediler. Bir sürü sağlık ihmalinden sonra Takiyeddin dede maalesef hayatını kaybetti, cezaevlerinde onlarca kişi hayatını kaybediyor ama Adalet Bakanlığı, cezaevi savcılıkları tek bir açıklama bile yapmıyorlar. Bunun gibi birçok vaka var. Çok büyük ihmaller ile insanlar cezaevlerinde ölüyor. Cezaevinde ise bir insan hayatı değersiz değildir, devlet onu cezalandırmıştır ama hayatı kefaleti altındadır, ona kötü bir sağlık hizmeti sunamaz ama bunlar maalesef yapılıyor.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha