• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP'li belediyelerin Van’a gönderdiği deprem yardımına engel

HDP'li belediyelerin Van’a gönderdiği deprem yardımına engel
0 0

HDP'li belediyelerin depremin vurduğu Başkale'nin dört mahallesine ulaştırmak istediği yardım kamyonları jandarma ve polis tarafından durduruldu.

25 Şubat 2020 Salı 16:22

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Hakların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Bölgeler Partisi'nden (DBP) yöneticilerin bulunduğu heyet, Albayrak Jandarma Karakolu’nun bulunduğu noktada durduruldu. Jandarma ve polis, kuru gıda, çocuk bezi ve branda yüklü 4 kamyonun geçişine izin vermedi.

 

150 kişilik heyetin, kamyonların durdurulması üzerine karakoldaki bekleyişe geçti. Jandarma ve polis yardımın AFAD eliyle dağıtıldığını, mevcut malzemenin koordinasyona teslim edilmeden mahallelere girişine izin verilmeyeceğini belirtirken, heyet ise malzemeyi mahalleye ulaştırmakta ısrarcı oldu.

 

HDP’li belediyelerin depremin vurduğu mahallelere ulaştırmak istediği yardım konvoyları engelleme ardından Van'a geri gönderildi. HDP'li Murat Sarısaç, gerekirse eşyaları halka tek tek taşıyarak ulaştıracaklarını söyledi.

 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Musa Farisoğulları, HDP PM üyeleri, HDP’li Belediye Eşbaşkanları, il eşbaşkanları, il ve ilçe örgütlerinden oluşan heyet, depremin vurduğu Başkale'ye gitti.

 

Sabah saatlerinde HDP’li belediyelerin oluşturduğu yardım konvoyu Van-Gürpınar-Gevaş yol ayrımında buluştu. Heyet ardından, uzun bir konvoy ve içerisinde gıda, battaniye ile birçok acil yardım malzemesinin bulunduğu kamyonlarla Başkale ilçesine hareket etti.

 

Heyetin Başkale'nin dört mahallesine ulaştırmak istediği yardım kamyonları Albayrak Jandarma (Bebleşîn) Karakolu’nda jandarma ve polis tarafından durduruldu. İçerisinde kuru gıda, çocuk bezi ve branda yüklü 4 kamyonun geçişine izin verilmezken, kamyonların durdurulması üzerine  heyet ile jandarma arasında tartışma yaşandı.

 

Jandarma ve polis yardımın AFAD eliyle dağıtıldığını, mevcut malzemenin koordinasyona teslim edilmeden mahallelere girişine izin verilmeyeceğini belirtti. Bunun üzerine heyet kamyonları AFAD’a teslim etmeyeceklerini belirterek, kamyonları Van’a tekrar geri gönderme kararı aldı.

 

Yaşanan tartışmadan bir uzlaşma çıkmayınca 150 kişilik heyet, yaşananları protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, bu uygulamayı asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

 

HDP’li tüm belediyelerin topladıkları yardımları depremzedelere ulaştırmak istediklerini; ancak buna izin verilmediğini söyleyen Sarısaç, “Şuan sahadan aldığımız bilgiye göre halkımıza gerekli yardımlar yapılmamıştır. Biz de kendi çabalarımızla yardım götürmeye çalışıyoruz. Ama yardımlarımız burada engelleniyor. Türkiye’nin hiçbir anayasa ve yasasında böyle bir yasak yok. Ancak AKP dışında duran herkesin halkla bir araya gelmemesi, birlikte görünmemesi için çaba gösteriyor” dedi.

 

Elazığ depreminde de aynı senaryonun ortaya koyulduğunu ifade eden Sarısaç, “Bu durum Van’da 2011 yılında yaşanan depremde de aynı şekilde tekrarlandı. O dönem kurulan Valiliğin Kiriz Koordinasyon Merkezi adıl altında kurulan birim gelen yardımları bir depoda tuttular ve en sonda o yardımlar halka ulaştırılmadan bir yangında kül oldu. Yine aynı şekilde Van’da çığ felaketi meydana geldi. Bu felakette de Van’ın iktidar partisi olan HDP bir şekliyle halkla buluşmasının önü kesildi. HDP’nin çığ altında kalanların taziyesi ve ziyaretleri bile engellendi. Biz bu durumu sadece bir emir ve talimatla yapıldığını düşünmüyoruz. Bu durum HDP’nin kriminalize edilmesi ve Kürtlerin hedef alınması olarak görüyoruz. Burada Kürtlere açık bir düşmanlık uygulanıyor. Kürtlerin bu felaketlerde mağdur edilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar” diye konuştu.

 

AKP’li bakanların devletin tüm imkanlarıyla deprem bölgesine giderek gövde gösterisi yaptığını ifade eden Scrısaç şöyle devam etti:

 

“Ama sahadan aldığımız bilgiye göre halen o insanlar çadırsız, halen açıkta kalıyorlar. Bu yardım engellenmesini sadece HDP’ye yapılmış olarak algılanmamalı. Burada sadece HDP mağdur edilmiyor. HDP siyasi haklarından mahrum ediliyor ama burada yaşayan, her gün felaketlerle yüz yüze kalan Kürt halkının mağdur edilmek istenmesidir. Bu uygulamalarını HDP üzerinden meşrulaştırabilirler ama bu durumu asla halklarımıza anlatamazlar. Biz bu baskılara asla kabul etmiyor, yardımlarımızı AFAD’a ve valiliklere teslim etmeyeceğiz. Burada kriz merkeziyle sadece algıları yönetebilirler. Halkımıza gerekirse hepimiz bu eşyaları tek tek taşıyarak onlara ulaştıracağız.” 

 

Basın açıklamasının ardından yardım konvoyu Van’ tekrar geri gönderilirken, heyet ise depremzedelerle buluşmak üzere yola çıktı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha