• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP'li Beştaş'a 25 yıl hapis istemi

HDP'li Beştaş'a 25 yıl hapis istemi
0 0

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 30 Ocak 2017 tarihinde tutuklanan ve 21 Nisan'daki ilk duruşmada tahliye edilen HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş'ın yargılanmasına devam edildi.

13 Şubat 2018 Salı 12:52

Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Beştaş katılmazken avukatları hazır bulundu. Duruşma esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, 2014 yılının ekim ayında IŞİD'in Kobani'ye saldırması üzerine HDP MYK'sında halkın sokağa çağrılmasına yönelik çağrı yapıldığını söyledi.

 

Çağrılardan sonra, 6-8 Ekim olayları olarak bilenen olayların birçok ilde meydana geldiğini belirten savcı, ülke genelinde yaygın toplumsal şiddet hareketlerinin gerçekleştiğini ifade etti. Olaylar sırasında çok sayıda öldürülme ve yaralama olayının meydana geldiğini anlatan savcı, HDP yetkilileri ve sanık tarafından böyle bir çağrının sonuçlarını ne olacağının bilinmemesinin mümkün olmadığını belirten savcı, bu sonuçların meydana geldiğini kasıtlı olarak amaçlandığını ve teşvik edildiği kaydetti.

 

Savcı, Beştaş'ın açıklanan eylemler nedeniyle 'terör örgütü üyesi olmak', 'suç işlemeye tahrik' ve 'halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kıştırtırma' suçlarından, 11 yıldan 25 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi. Sanık avukatlarının savunmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, sanık avukatlarına savunma için süre vererek duruşmayı erteledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha