• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP’li Beştaş: Erdoğan işkenceden, tecrit suçundan ve bu halka yaptıklarından dolayı yargılanacak

HDP’li Beştaş: Erdoğan işkenceden, tecrit suçundan ve bu halka yaptıklarından dolayı yargılanacak
0 0

“Dünden bugüne açlık grevleri ve Türkiye’nin demokrasi sorunu” konulu panelde konuşan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Erdoğan işkenceden, tecrit suçundan ve bu halka yaptıklarından dolayı yargılanacak” dedi.

20 Nisan 2019 Cumartesi 15:40

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, “Dünden bugüne açlık grevleri ve Türkiye’nin demokrasi sorunu” konulu panel düzenledi. Özel bir düğün salonunda yapılan panele, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatı Savaş Avcı konuşmacı olarak katılırken panelin moderatörlüğünü ise Tutuklu Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAY-DER) Eşbaşkanı Önder Soğukbulak yaptı.

 

‘YASADIŞI YÖNTEMLERLE TECRİT UYGULANIYOR’

 

Panelde ilk olarak konuşan ÖHD avukatı Savaş Avcı, açlık grevlerinin tamamen hukuksuzluktan doğduğunu dile getirdi. Türkiye’nin dünyada en çok açlık grevlerinin yaşandığı ülkeler arasında olduğunu söyleyen Avcı, tarihte en belirgin açlık grevlerinin Diyarbakır cezaevinde yaşandığını ve bu grevlerde yaşamlarını yitirenlerin olduğunu belirtti. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven şahsında başlatılan ve cezaevlerine yayılan açlık grevlerinin farklı bir boyuta ulaştığını söyleyen Avcı, taleplerin ana akım medyada ve devlet nezdinde karşılığı olmasa da meşru olduğunu vurguladı.  Avcı, “Uluslararası sözleşmelerde tecridin zalimane bir işkence olduğu vurgulanıyor. Türkiye’deki yasalar da tecride yer vermiyor. Yasa dışı yöntemlerle tecrit politikası uygulanıyor. Şu anda açlık grevlerinin gelmiş olduğu boyut çok ciddi. ÖHD olarak birçok tutuklunun sağlık koşullarının ne boyutta olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz. Van’da üç cezaevi var. Toplamda 309 kişi açlık grevinde. Patnos’ta 150 kişinin açlık grevi 126 gününe ulaştı. Tutuklular görme, işitme problemleri yaşıyor” dedi.

 

‘MÜCADELE BAŞARIYA ULAŞACAK’

 

DBP İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava da, her tutuklunun yasal hakları olduğunu söyledi. Dünyanın her yerinde tecridin kalkması için insanların bedenlerini açlığa yatırdığını dile getiren Kava, bu anlamda Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kalkması gerektiğini dile getirdi. Verilen mücadelenin başarıya ulaşacağını vurgulayan Kava, hukukun işlenmesi gerektiğini kaydetti.

 

‘TECRİT ÇÖZÜMSÜZLÜKTÜR’

 

Gebze Cezaevi’nde açlık grevlerinde olan tutuklu yakınlarına saldıran polisleri kınayarak sözlerine başlayan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ise “Annelere kalkan eller onların sonunu getirecek” dedi. Birinci gündemlerinin tecrit olduğunu dile getiren Beştaş, seçim sürecinde de her zaman gündemlerinde tecride yer verildiğini söyledi. Beştaş, sözlerine şöyle devam etti: “Cezaevinde serbest kalan tutuklular evlerinde açlık grevini devam ettiriyor. Ne diyorlar ‘tecrit kalksın herkes normal hayatına devam etsin.’ AKP ‘çözüm sürecini buzdolabına attık’ diyor. O günden bu yana Kürtler üzerinden faşizm yürütülüyor. Bugün sistem içinde yaşadığımız demokrasi değildir. Türkiye yasalarına göre haksız bir ceza alınmış olunabilir; ama tutukluların da hak ve hukukları var. Şu an mutlak bir tecrit yaşanıyor. Bu işkence, yasa ve Anayasa ihlalidir. Avrupa Anayasası, CPT, Birleşmiş Milletlere (BM) göre tecrit insanlığa karşı suçtur. İşkencede zaman aşımı yoktur. Erdoğan işkenceden, tecrit suçundan ve bu halka yaptıklarından dolayı yargılanacak. Ne zaman aşımı var, ne de bunun peşini bırakacak bir halk var. Tecrit aynı zamanda çözümsüzlük demektir. Tecrit kırılmadan Kürt meselesinin çözümünü konuşamayız. Devlet her bir yurttaşın yaşamından sorumludur. Ölüme gidiş ve bu duruma göz yuman bir devlet var” şeklinde konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha