• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP’li gençlere gözaltında işkence

HDP’li gençlere gözaltında işkence
0 0

HDP Gençlik Meclisleri üyelerine dönük açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 36 gencin, ters kelepçe ve işkenceye maruz kaldığı belirtildi.

12 Kasım 2019 Salı 21:54

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisleri üyelerine dönük İstanbul merkezli başlatılan soruşturma kapsamında 8 Kasım'da 36 kişi gözaltına alındı. Dün adliyeye götürülen 36 kişinin gözaltı süreleri, 4 gün daha uzatıldı. 

 

İŞKENCE!

 

Gözaltında bulunan gençlerden Metin Yılmaz’ın, adliyeye götürüldükten sonra getirildiği emniyette çıplak arama uygulamasını reddettiği için kamerasız bir odada vücudunda iz kalmayacak şekilde işkenceye maruz bırakıldığı belirtildi. Yılmaz’ın şuan yürümekte zorluk çekmesine rağmen vücudunda herhangi bir morluk bulunmadığı aktarıldı. 

 

HASTANEDE RAPOR VERİLMEDİ

 

Avukatlar, sağlık raporu için hastaneye götürülen gençlerin sevk sırasında kelepçelerinin aşırı sıkılmasından dolayı bileklerinde morluklar oluştuğunu aktardı. Bunun üzerine rapor almak isteyen gençlerin doktor tarafından odadan çıkarıldığı belirtildi. 

 

TERS KELEPÇE

 

Avukatlar, kelepçe nedeniyle oluşan izlerin raporlanmadığını ve muayeneye edilmeden hastaneden çıkarıldıklarını belirterek, yaptıkları bütün uyarılara rağmen müvekkillerinin ters kelepçeyle adliyeden çıkarıldıklarını söyledi. 

 

Gençlerin, “Devlet yetkilisi” olduğunu ileri süren polis olmayan kişilerce sohbet için çağrıldıkları ve tutuklamayla tehdit edildikleri iddia edildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha