• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP'li Hüda Kaya: Ne yaparlarsa yapsınlar halkımızın iradesine sahip çıkacağız

HDP'li Hüda Kaya: Ne yaparlarsa yapsınlar halkımızın iradesine sahip çıkacağız
0 0

AKP’nin kayyım atamalarıyla yerel seçimlerin intikamını almaya çalıştığını söyleyen HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “Ne yaparlarsa yapsınlar halkımızın iradesine sahip çıkacağız" dedi.

25 Ağustos 2019 Pazar 21:39

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler İlçe Örgütü, 3 büyükşehir belediyelesine atanan kayyımları protesto etmek amacıyla Şirinevler’de açıklama yaptı. “Birlikte kazandık birlikte savunacağız”, “Yaşasın hakların kardeşliği” ve “Kayyum darbedir tanımıyoruz” dövizlerin taşındığı açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

 

HDP ilçe binasından Yürüyüş Yolu'na yürüyen kitleyi ablukaya alan polis, etraftan geçen insanların da bekleyerek açıklamayı dinlemesini engelledi. 

 

İSTANBUL’UN İNTİKAMI

 

Eylemde konuşan HDP milletvekili Hüda Kaya, hiçbir zaman darbecileri kabul etmediklerini söyleyerek, “Kendileri iktidarlarını güçlendirirken, ‘milli irade her şeyin üstündedir’ diyenler, artık milli iradeyi tanımaz hale geldi. Neden yapıyorlar bunu? Çünkü Türkiye’nin yarısını zalim ve tekçi politikaları yüzünden kaybettiler” dedi. 

 

HDP’nin 31 Mart ve ardından 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerinde stratejik olarak oy kullanmasının AKP’yi yerinden sarstığına vurgu yapan Kaya, “İstanbul’a da kayyum atadılar. Ama en büyük darbeyi aldılar. AKP bunun intikamını Kürtlerin yaşadığı yerleri, HDP’nin aldığı belediyeleri kayyum atayarak almak istiyor. Cumhurbaşkanı seçim olmadan bile kazanırsalar kayyum atacaklarını söylemişti. Bu söylemler suçtu, suç. Kanunlara aykırı bir şekilde insanlara sandıkta iradesine ortaya koymaya yönelik umudunu kesmeye yönelikti. Erdoğan insanların demokratik yollarındaki haklarını umutsuzlaştırarak, insanları illegal yollara teşvik etmek yasal bir suç işledi. Halkımızda bunun da cevabını verdi” diye belirtti.

 

‘HER YERDE İTİRAZ EDECEĞİZ’

 

AKP’nin sandıkta ders almadığının altını çizen Kaya, “Türkiye bu iktidar kadar halkaları bölen ve haklar arasına nefret saçan bir iktidar görmedi. Fakat bizler savaştan beslenen politikalara karşı her yerde itiraz etmeye devam edeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar; halkımızın iradesine, temsilliyetimize, adalete, hukuka ve halkımızın geleceğine sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

 

POLİSLERE SESLENDİ

 

Kitleyi ablukaya alan polislere de seslenen Kaya, “İktidar öyle kayyumcu bir zihniyettir ki binlerce insanı memuru Kanun Hükmünde Kararname (KHK) memurluktan attı. En kötü savaş koşullarında kullandıkları komiseri, askeri ve polis memurlarını FETÖ ile ilişkili diyerek, görevlerinden atıp cezaevlerine attı. Hangi görevde olursanız olun; bu iktidarın yasa dışı işlerine alet olmayın. Bugün sizi kullanır; yarın sizi cezaevine atar. Kayyumları gönderene kadar sözümüzü kesmeyeceğiz. Türkiye’nin her yanında bu kayyumcu zihniyet yok olana kadar; var olmaya ve sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

ESENLER'DE MÜDAHALE 

 

HDP'nin Esenler İlçe Örgütü'nün önünde düzenlemek istediği kayyım protestosu polis tarafından engellendi. Açıklama öncesinde HDP ilçe binasını güvenlik çemberiyle kapatan polisler, ilçeye giriş çıkışlara izin vermedi. Konuşma yapmak üzere binadan çıkan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Ağrı milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, polis müdahalesiyle karşılaştı. 

 

BİNAYA GİRİŞ ÇIKIŞLARA İZİN YOK

 

Taşdemir, ''3 kişiye bin kişi getirmişsiniz. Demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Şuan suç işliyorsunuz'' diyerek polise tepki gösterdi. 

 

Polis ise “Evet suç işliyoruz. Git istediğine şikayet et'' diyerek açıklama yapmak isteyenlere müdahalede bulundu. 

 

Açıklama yapmak isteyen kitleyi zorla parti binasına sokan polisler, binaya giriş çıkışlara ise izin vermiyor. 

 

BURSA

 

Kayyımlar, Bursa'nın İnegöl ilçesinde de protesto edildi. HDP binasında düzenlenen açıklamada konuşan Kemal Doğan, halkın seçtiği temsilcilerin mahkeme kararı olmaksızın görevden uzaklaştırılıp yerlerine atanmış kişilerin konulması halk iradesinin hiçe sayılması olduğunu söyledi. 

 

'BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ'

 

AKP'nin kendisinden farklı düşünen herkesi kriminalize ettiğine işaret eden Doğan, “31 Mart ve 23 Haziranda gerçekleştirdiğimiz yerel yönetim seçim sonuçlarını nasıl hep birlikte başardıysak bu baskı ve halkın iradesin yok sayan uygulamaları ortadan kaldırmayı da birlikte başaracağız.  Bu hukuksuz, bu antidemokratik zihniyete karşı, tüm kutuplaştırma ve düşmanlaştırma çabalarını aşacağız” diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha