• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Helikopterden atıldığı iddia edilmişti: 'İşkenceden kaynaklı hafıza kaybı yaşıyor'

Helikopterden atıldığı iddia edilmişti: 'İşkenceden kaynaklı hafıza kaybı yaşıyor'
0 0

Askerler gözaltına aldıktan iki gün sonra yoğun bakıma alınan iki köylüye işkence yapıldığı ortaya çıktı. 'Helikopterden attığı' iddia edilen iki kişiden Osman Şiban'ın gördüğü işkence fotoğraflandı.

18 Eylül 2020 Cuma 13:13

Türkiye’de yaşanan işkence olaylarına bir yenisi daha eklendi. 

 

Askerlerin gözaltına alınıp “helikopterden attı”ğı iddia edilen ve iki gün sonra yoğun bakımda oldukları öğrenilen iki kişiden Osman Şiban'ın gördüğü işkence fotoğraflandı. Şiban, işkenceden kaynaklı hafıza kaybı yaşıyor.

 

Van'ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan iki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan yedi çocuk babası Servet Turgut’un (55) hayati riski sürerken, sekiz çocuk babası Osman Şiban (50), bugün servise alındı.

 

Askeri helikopterden atıldığı iddia edilen Turgut, yaşam mücadelesi verirken, Şiban'ın durumu iyiye gidiyor. İki yaralının aileleri, hastane önünde bekleyişlerini sürdürüyor.

 

Servise alınan Şiban’ın gözleri kan ve morluklar içinde. Şiban, gördüğü işkenceden kaynaklı hafıza kaybı yaşıyor. Şiban, kendisine gelemediği için olayın nasıl gerçekleştiği henüz öğrenilmedi.

 

11 Eylül’de askerler tarafından özel bir hastaneye götürülen Şiban için darp raporunun hazırlandığı ortaya çıktı.

 

Özel hastanede Şiban için hazırlanan darp raporunda, genel durumu bölümüne “orta kötü” olarak kaydedildi.

 

Raporda, Şiban'ın her iki gözünde morluk, baş, boyun ve yüz bölgesinde travmaya bağlı şişlik olduğu belirlenirken, ayrıca Şiban'ın kanlı kustuğu da yer aldı.

 

Şiban, raporda yoğun bakım ihtiyacı olduğunun belirlenmesi üzerine Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

 

işkence

 

Yoğun bakımda olan Servet Turgut’un askeri helikopterden atıldığı iddiası var.

 

Turgut’un darp raporunda, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu yer aldı.

 

"Yüksekten düşme" bilgisinin, bilinçleri kapalı bir şekilde iki kişiyi hastaneye getiren askerler tarafından verildiği tahmin ediliyor. 

 

Söz konusu "yüksekten düşme" ifadesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç'ın görgü tanıklarına dayandırarak yaptığı "helikopterden atıldı" iddiasını güçlendiriyor. 

 

HDP'li Sarısaç, olaya dair yaptığı paylaşımda, ifadelerini kullanmıştı: 

 

 "Ailerlerle hastanede yaptığımız görüşmede, Servet Turgut ve Osman Şiban’ın tarlalarında çalışırken askerler tarafından tartaklanarak helikoptere bindirilmiş ve iki gündür de haber alınamıyordu. Ailelerin yoğun çabaları sonucu ikisinin de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitesinde, birinin entübe olduğu diğerinin de bilincinin açık olduğunu ve görgü tanıklarına göre bu iki kişinin helikopterden atıldığını aktardılar. Helikopterden atılsın veya atılmasın gerçek şu ki, ikisi de köyünde, arazilerinde çalışırken askerler tarafından alınıp, işkenceyle bilinçlerini kaybedip yoğun bakıma alınacak hale getiriliyorlar."

 

Darp raporunun devamında ise, her iki gözde ve her iki kulakta deri altındaki kılcal damarların zarar gördüğü, kanın deri altına sızdığı, her iki el ile göğüs ön duvarında derinin en üst tabakasının kalktığı ifadelerine yer verildi. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha