• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Hileli gıda üreten veya ithal eden firmalar artık açıklanmıyor

Hileli gıda üreten veya ithal eden firmalar artık açıklanmıyor
0 0

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda güvenliği için başlattığı ‘hileli gıda üreten veya ithal eden firmaları’ kamuoyuna açıklama uygulaması sessiz sedasız durduruldu.

13 Şubat 2018 Salı 10:07

Bakanlığın son taklit ve tağşiş listesi açıklaması, 2016 Aralık ayı sonunda yapılmış gözüküyor.

 

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’na konuşan bakanlık yetkilileri “Evet bir süredir listeler yayınlanmıyor” dedi. Bu yöndeki tavır değişikliğinin nedeninin bazı mağduriyetler yaşanması olduğunu söyleyen yetkililer, “Kamuoyuna açıklanacak listelerle ilgili yeni bir çalışma yürütüyoruz. Uygulamayı değiştireceğiz. O nedenle şu anda listeler yayınlanmıyor” dedi.

 

Taklit, tağşiş (kalitesiz malzeme karıştırılmış) ve bozuk ürünlerin kamuoyuna duyurulması, 2010 yılında çıkarılan 5996 sayılı kanunun getirdiği uygulamalardan biri olmuştu.

 

Kanunun ikincil mevzuatı olan ve 2011 yılında yürürlüğe giren ‘Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmelik’te, ‘laboratuvar sonucuyla taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden firma ve ürün bilgileriyle, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firma ve ürün bilgilerinin Bakanlık resmi internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulacağı’ hükmü yer alıyordu.  Söz konusu düzenleme, gıda güvenliği ve şeffaflık için önemli bir adım olarak değerlendirilirken, 2012’den 2016 sonuna kadar, 586 firmaya ait bin 173 parti ürün, mevzuata uygun üretilmediği için, kamuoyuyla paylaşılmış oldu.

 

Bu tarihten sonra ise bakanlık sessizliğe büründü. Listelerin açıklanması yönündeki yönetmelik maddesi değişmemesine karşın, bakanlık listeleri kamuoyuna duyurmayı durdurdu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha