• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HSK, duruşma ve keşiflerin 16 Haziran'da başlamasına karar verdi

HSK, duruşma ve keşiflerin 16 Haziran'da başlamasına karar verdi
0 0

Hâkimler ve Savcılar Kurulu adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde duruşma ve keşiflerin 16 Haziran'da başlamasına karar verdi.

29 Mayıs 2020 Cuma 14:45

HSK kararıyla istinaf ve vergi mahkemelerinin duruşma ve keşif haricindeki tüm yargısal faaliyetleri 1 Haziran'da başlayacak.

 

AA’nın haberine göre HSK’nın açıkladığı ‘yeni normale dönüş eylem planı’ şöyle:

 

Tutuklu, (yasal zorunluluk nedeniyle sadece tutukluluğun değerlendirilmesi yönünden) ve acil işler, dava zaman aşımı yakın olan soruşturma ve kovuşturma dosyaları, yürütmenin durdurulması istemleri ile ivedi sayılacak diğer iş ve işlemler haricindeki adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerine ait duruşma ve keşiflerin 16 Haziran’a kadar ertelenmesine dair tedbir aynen uygulanacak. 

 

Bölge adliye mahkemeleri ve başsavcılıkları ile bölge idare mahkemeleri, idare mahkemeleri ve vergi mahkemelerinin (duruşma ve keşif yapılmasını gerektiren dosyalar hariç) tüm yargısal faaliyetleri 1 Haziran’dan itibaren başlatılacak. 

 

Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ilişkin tedbir 1 Haziran’da sonlandırılacak. 

 

Adli yargı ilk derece mahkemelerine ait duruşma ve keşif dışındaki adli hizmetlerin durdurulması gibi bir durum söz konusu olmadığından, suç ve suçluyla mücadele işlemleri ile mahkemeler önünde dava ve iddia hakkının bir gereği olarak, adli hizmetlerin belirtilen istisnalar dışında gecikmeksizin yerine getirilmesi sağlanacak. Her bir mahkeme ve cumhuriyet başsavcılığının, dosyaların incelenmesi, notlanması, gerekçeli kararların yazılması, tarafların duruşmada hazır bulunmasına ihtiyaç duyulmayan dava ve işlerin neticelendirilmesi, iddianamenin kabulü ve tensip işlemlerinin icrası gibi yargısal faaliyetler ile duruşma ve keşif dışındaki diğer rutin işlemlerin sürdürülmesi hususunda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekecek. 

 

Salgın tedbirleri nedeniyle oluşan iş yükünün ortadan kaldırılması amacıyla 20 Temmuz’a kadar hakim ve cumhuriyet savcılarının yıllık izin talepleri karşılanmayacak. 

 

Daha önce Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’nün 13 Mart 2020 tarihli yazıları ile idari izinli sayılan şahısların kapsamı daraltıldığından, 1 Haziran’dan itibaren yalnızca 60 yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunan hakim ve cumhuriyet savcıları idari izinli sayılacak. 

 

İdari izinli sayılan hakim ve cumhuriyet savcılarının baktığı mahkeme ve işler için mahallin şartları ve hakkaniyet ilkesi de gözetilerek komisyon başkanları ve cumhuriyet başsavcıları tarafından nöbetçi hakim ve cumhuriyet savcısı belirlenecek. 

 

1 Haziran’dan sonra yargı hizmetleri icra edilirken Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği ‘adli hizmetler yerine getirilirken uyulması gerekli tedbirler’ talimatına ve Bilim Kurulu’nun bu doğrultudaki önerilerine riayet edilecek

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha