• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İBB Başkanı Kadir Topbaş: Bu son dönemim

İBB Başkanı Kadir Topbaş: Bu son dönemim
0 0

İBB Başkanı Kadir Topbaş, ‘2016 karnesi’ni sunduğu belediye meclisindeki CHP’li üyelerin eleştirilerine yanıt verdi: “İstanbul’da üç dönemdir başkanlık yapıyorum, bu son dönemim. Canınız çok sıkılırsa çizmelerimizi giyeriz.”

21 Nisan 2017 Cuma 08:27

Topbaş, Meclis 2’nci başkanvekili Göksel Gümüşdağ’ın yönettiği oturumda geçen yıl yapılan çalışmaları ve yapılması planlanan projeleri anlattı.

 

‘Vatandaş kararını verdi’

 

Bu yılki yatırım bütçesinin 16,5 milyar lira olduğunu aktaran Topbaş, “Günde 30 milyonluk hareket olmasına rağmen trafikte kalma süremiz geçmişe göre çok daha az. Göreve geldiğimiz zaman 11 ilçede raylı sistem vardı. 2 bin 300 insan kullanıyor. 2019 yılında 32 ilçe raylı sistemlerden istifade edecek. Yedi milyon kişiye hizmet verecek akslara sahip olacak” dedi.

 

Referanduma değinmeyi ‘ihmal etmeyen’ Topbaş, “Türkiye artık prangalarından kurtulup milli iradenin doğru anlamda yansıdığı bir yönetim sistemine geçti. Vatandaş kararını verdi” derken, kararı veren tüm yurttaşlara ve oylamaya katılan herkese teşekkür etti.

 

Topbaş’ın sunumundan sonra kürsüye CHP’li meclis üyesi Hakkı Sağlam çıktı.

 

İstanbul’un yönetimi konusunda başkana ağır eleştirilerde bulunan Sağlam’ın konuşması sırasında tansiyon zaman zaman yükseldi.

 

‘Sayın Topbaş bir gün siz de haksızlığa uğrayacaksınız’

 

Konuşmasına “Sayın Topbaş’ın anlattıklarını bilmesek inanacağız” diyerek başlayan Sağlam şöyle devam etti: “23 yıldır yönettiğiniz İstanbul’a onarılması imkansız yaralar bıraktınız. Bir gününüz bir diğer gününüzü, bir sözünüz bir sözünüzü tutmuyor, bu kente acı çektiriyorsunuz. Zulüm, kötülük yapıyorsunuz. Geleceğimize yazık oluyor.”

 

İBB bünyesinde çalışan taşeron işçilere kadro sözü verildiğini hatırlatan Sağlam, “Niye kadro vermiyorsunuz. Neden sözünüzde durmuyorsunuz. Haksızlık kötü bir şeydir. Size de haksızlık yapılacak. Sayın Topbaş bir gün siz de haksızlığa uğrayacaksınız. Yanınızda bizleri, insan haklarını savunan sosyalistleri, solcuları, Cumhuriyet Halk Partilileri bulacaksınız” dedi.

 

‘Bunun cevabı verilecek’

 

Geçen yıl verildiği belirtilen 637 ihale ile ilgili olarak, “Sizin gibi düşünmeyen, size oy vermeyen ve hakkıyla ihale alan bir kişi var mı? Biz göremiyoruz” diye soran Sağlam’a Topbaş’ın kürsüden yanıtı sert oldu: “Bir ifade ki ‘Sizden olmayan kime ihale verdiniz’, bunun için yargı sürecini başlatacağım. Bunun cevabı verilecek. Bu nasıl bir itham. İhale herkese açık, herkes girer alır. Kimsenin siyasi kimliğine bakmayız, kim olduğuna bakmayız. Bu ciddi bir ithamdır. Bunu söyleyen yargı önünde kalkıp cevabını vermesi gerekir.”

Sağlam’ın ardından bir diğer CHP’li meclis üyesi Tarık Balyalı kürsüye çıktı.

 

‘Kalbiniz asla yanıltmaz’

 

İBB’nin Vatan Caddesi üzerinde aldığı arsa hakkındaki iddiaları meclis kürsüsüne taşıyan Balyalı, “Belediyemizin kasasından az para çıkmasını istiyoruz. Ama Sayın Başkan ulusal basında iddia edilenlere göre, FETÖ destekçisi bir firmaya arsasını satın almak suretiyle kaynak aktarıyor. Sayın Başkandan rica ediyorum, lütfen buraya çıkıp bu FETÖ destekçisi firmaya kaynak aktardı mı, aktardıysa da gereğini yapın” dedi.

 

Topbaş, ikinci kez kürsüye gelerek yaptığı konuşmada, “Üzüldüğüm bir şey, ‘FETÖ terör örgütüne yardım ettiniz mi?’. Lafa bak ya, nasıl bir iş, nasıl bir mantık, nasıl bir ahlak bu. Söylerken vicdanın elverdi mi diye düşünüyorum. Kalbiniz asla yanıltmaz. Zannediyorum ki bunu soran kendi kalbinde bunu doğru olmadığını biliyordur” dedi.

 

‘Canınız çok sıkılırsa çizmelerimizi giyeriz’

 

CHP’lilerin “Bu yol sizi nereye götürecek” şeklindeki eleştirilerine başkan şöyle yanıt verdi: “İstanbul’da üç dönemdir başkanlık yapıyorum. Bu son dönemim. Çok merak ediyorsanız, canınız çok sıkılırsa çizmelerimizi giyeriz. Ve hizmet üretenin her daim yanında oluruz.”

Topbaş’ın bu cevabı alkışlarla karşılandı.

Konuşmaların ardından oylanan 2016 faaliyet raporu CHP’nin itirazlarıyla oyçokluğu ile kabul edildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha