• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İbrahim Kalın: Trump, Suriye kararını aldıktan sonra iç siyaset tarafından çok fazla baskı gördü

İbrahim Kalın: Trump, Suriye kararını aldıktan sonra iç siyaset tarafından çok fazla baskı gördü
0 0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, BBC’ye verdiği mülakatında Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlemeyi planladığı operasyonla ilgili soruları yanıtladı.

9 Ekim 2019 Çarşamba 16:19

Kalın, “IŞİD’in hiçbir şekilde geri gelmeyeceğini temin edeceklerini ve IŞİD’in ortak düşman” olduğunu vurguladı.

 

Kalın, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türkiye ekonomisini mahvetmekle” ilgili sözlerine şu yanıtı verdi: “(Askerlerinin bir kısmını çekme) kararını aldıktan sonra iç siyaset tarafından çok fazla baskı altına alındı. Ülkesinin askeri bürokrasisi askerlerin çekilme kararına karşı çıktı. Şunu da söylemeliyiz Trump Suriye’den tamamen çekilmiyor, sadece bizim güvenli bölgeyi oluşturacağımız alandan çıkıyor, bu yüzden de çok fazla baskı altında kalıyor.”

 

Trump'ın IŞİD militanlarından artık Türkiye'nin sorumlu olması gerektiğine dair sözleriyle ilgili ise şöyle dedi:

 

"Aslında bu sorunun temeli, IŞİD militanlarının geldikleri ülkelerin onları geri almak istememesi. Trump bu konuda şikayet etmekte haklı. Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Belçika bunları geri almak istemiyor ama aslında bu militanlar bu ülkelerin vatandaşları ve bu ülkelerde yargılanmaları gerek. Bu sağlanana kadar biz de IŞİD’lilerin hiçbir yere kaçmayacaklarını garanti altına alacağız. Müttefiğimiz olan ülkeler ve yerel insanlarla kimseye bir tehdit oluşturmayacaklarını garanti altına alacağız. Trump, Suriye’nin herkes için güvenli olmasını garantilemek istiyor."

 

"ABD’nin ve NATO’nun asıl müttefikinin biz olduğumuzu düşünüyorum, kimi açıklamalarda kullanılan dilde Suriye’deki bir terörist zincirini müttefik olarak göstermek doğru değil. PYD ve YPG de savaş suçu işledi ve hatta Hıristiyan çocukları kaçırdı; hatta bu konuda bizden yardım istendi. Bunlar hakkında kimse konuşmak istemiyor."

 

"Türkiye’de 4 milyon Suriyeli mülteci var, biz sadece kapılarımızı değil kalplerimizi de açtık. Onlara elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Bu sadece Türkiye’nin değil dünyanın da sorunu. Dünyanın diğer güçlü ülkeleri buna yeteri kadar katkıda bulunmuyor. Binlerce kişi soğuk sularda hayatını kaybetti. Biz elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz onlara yardım ederek. Bu yüzden evlerine geri dönmelerini sağlamak istiyoruz ve o bölgelerdeki demografik yapıyı da değiştirmek istemiyoruz. Kendi köylerine ve kasabalarına gönüllü olarak güvenli gitmelerini istiyoruz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha