• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İddia: Eski Kapalıçarşı Başkanı kâr vaadi ile 30 milyon doları aşan para topladı

İddia: Eski Kapalıçarşı Başkanı kâr vaadi ile 30 milyon doları aşan para topladı
0 0

Kapalıçarşı’nın eski başkanı Ahmet Kökler'in kâr vaadi ile çok sayıda kişiden 30 milyon doları aşan para topladığı ileri sürüldü.

11 Şubat 2019 Pazartesi 11:11

İddiaya göre kar payı vaadiyle alınan bu paralar geri ödenmeyince sorun ortaya çıktı. Kökler’e karşı icra takipleri yapılırken, bir gün içinde 11 değerli gayrimenkulü bir başka isme devretti. Mahkeme, tapuların devrine tedbir koydu. Ahmet Kökler, iddialara ilişkin olarak, "Kimseden kâr payı vaadi ile para almadım. Paralar sırayla ödenecektir" dedi.

 

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, bazı kişiler zaman zaman Kökler'e yüklü miktarda döviz verdi. Verilen paralar geri alındıktan sonra yeni paralar verildi. Ahmet Kökler'e para veren isimlerden biri "Verdiğim parayı söz verilen tarihte olmasa da aldım. Paramı kâr payı ile aldım. Bu paralar çarşı esnafı için çok da yüksek değil. Yani bu paraları alamayan adamın işleri bozulmaz. Ancak bazı kişilerin, başkalarından para toplayarak verdiği belirtiliyor. Sıkıntı buradan çıkıyor" dedi. Bir diğeri ise, Kökler'e para verdiğini ancak kâr payı almak için değil borç olarak verdiğini söyledi.

 

En yüklü alacaklı konumunda olduğu ifade edilen S.K., elindeki 5 milyon 38 bin dolarlık 5 ayrı senedi icraya koydu. İcra müdürlüğünden alınan karar gereği Kökler'in, Kapalıçarşı'daki Zincirli Han'da bulunan iş yerinde 26 Eylül 2017'de haciz işlemi yapıldı. S. K., anılan haciz işlemi yanı sıra iki ayrı dava da açtı. Asliye Hukuk mahkemelerinde açılan dosyalarda Kökler'in yanı sıra, iş insanı S. D. de davalı.

 

Ahmet Kökler ise "Kimseden kâr payı vaadi ile para almadım. Zaman-zaman para alıp verdiğimiz oldu ticari hayat içinde. Aldığınız paranın da bir maliyeti var tabi. Kimse kimseye bedava bir şey vermez. Geri öderken bunu dikkate alarak ödemesini yapıyorsunuz. Alınan paralar da ödenecektir belli bir sıraya göre. Gayrimenkullerin devri oldu. Bu devirler, bir borca karşılık yapılmıştır. Hukuk karar verecek. Mahkemenin verdiği tedbir kararı var zaten. Zimbabwe'de bir altın madeni işimiz var. Ama bu paralarla ilgili bir durum değil o. Oradaki işimiz de sürüyor" dedi. Kökler, toplanan paranın miktarına ilişkin soruya ise "Mahkeme evraklarında ne ise odur" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha