• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İddia: ÖSO, Serekaniye'de Kürt ve Arap mülklerini yağmalıyor

İddia: ÖSO, Serekaniye'de Kürt ve Arap mülklerini yağmalıyor
0 0

Serekaniye'de kontrolü ele geçiren Türk güçleri destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanlarının, bölgedeki Kürt ve Arap evlerini, mülklerini yağmaladıkları iddia edildi.

21 Ekim 2019 Pazartesi 22:17

ÖSO'nun 2018'deki Zeytin Dalı Harekatı'nın ardından da Afrin'de benzer bir yağmaya girişmesinin ardından, bazı gruplar arasında çatışmalar yaşanmıştı.

 

Rudaw'da yer alan haberde, 19 Ekim'de AFP foto muhabiri tarafından çekilen bir görüntüde, ÖSO militanlarının Serekaniye'deki bir evin kapısını kırarak içeri girdikleri görülüyor.

 

Haberde şu detaylara yer veriliyor:

 

"Yerlerinden edilen bazı kişilerin tanıklığına göre, Türkiye destekli İslamcı güçler, Suriye sınır kasabası Serekaniye'de evleri ve iş yerlerini yağmalıyor. 

 

Kürt güvenlik güçleri (Suriye Demokratik Güçleri), yoğun bombardıman ve sokak çatışmalarının ardından Kürt ve Arapların birlikte yaşadığı Serekaniye kasabasından ayrılırken, 300 bin kişi de yerlerinden edildi. 

 

200'den fazla kişi hayatını kaybederken, Türkiye 7 Ekim'de önce hava saldırısı ardından kara güçleriyle müdahale etti.

 

51 yaşında, ismini vermek istemeyen ve Muhammed mahlasını kullanan bir kasaba sakini, 8 Ekim'de yaşadığı yerden ayrılmak zorunda kaldığını, iş yerinde 200 bin dolar değerinde eşya bulunduğunu ve bu değerli eşyalara ne olduğunu bilmediğini söyledi. 

 

'Beni YPG üyesi olmakla suçluyorlar ve eşyalarıma el koymaya çalışıyorlar ancak onlara bir tüccar olduğumu söyledim' diye konuşan Muhammed, şimdi yedi çocuğundan biri ile Haseke'de yaşıyor.

 

Muhammed, 'Arap komşularımız bile bu savaşçılardan korkuyor. İdlib bölgesi aksanı ile Arapça konuşan bir adam beni arayarak depoma el koyduğunu söyledi. Sahip olduğu iş türünü ve eşyalarının mahiyetini, ödeyeceği bir fidye karşılığında kurtarma umuduyla açıklamaktan kaçınan Muhammed, 'Militanlar sanayi bölgesindeki 366 dükkana el koydu' diye konuştu."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha