• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İddia: Rus savaş uçakları İdlib'de Türk hedeflerini bombaladı, yaralılar var

İddia: Rus savaş uçakları İdlib'de Türk hedeflerini bombaladı, yaralılar var
0 0

Orta Doğu’da son haftalarda Libya’da yaşanan gelişmeler daha çok öne çıkarken Suriye’de de sıcak çatışmalar yaşandığına dair haberler gelmeye başladı.

27 Mayıs 2020 Çarşamba 16:59

İdlib’in güneyinde M4 Karayolu üzerinde bir Türk askeri konvona EYP saldırısı yapıldığı yolunda bazı iddialar sosyal medyaya sızdı.

 

Yerel basına dayandırılan paylaşımlarda farklı iddialara yer veriliyor.

 

Bazı hesaplarda bir mayın patlaması sonucu Türk askerlerinin yaralandığı öne sürülürken bazılarında ise Rus savaş uçaklarının Türk hedeflerini de içine alan bir saldırı gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

 

Türk askerlerinin yaralandığı ve TSK helikopterlerinin tahliye amaçlı bölgeye gittiği de iddialar arasında. Öyle ki, bu iddiaya dayanak olarak videolar da paylaşılıyor.

 

 

Yine paylaşımlardan birinde patlama ya da saldırının İdlib kırsalındaki Al-Gassaniyeh köyü çevresinde gerçekleştiği söyleniyor.

 

Bölgeden gelen raporlara dayandırılan iddiaya göre, TSK saflarında yaralı olduğunu söyleniyor.

 

 

Washington Post muhabiri Liz Sly da, “Rus hava saldırıları İdlib'e geri döndü. Libya'da olanlardan sonra, sadece bir zaman meselesiydi. Rus-Türk ateşkesi 2,5 ay sürdü. Ne kadar da uzun?” diye yazdı.

 

syria.liveuamap.com’da yer alan bilgiler de, Rus savaş uçaklarının Idlib kırsalındaki Al-Ghassaniyeh köyüne saldırı başlattığı yolunda.

 

Henüz Türkiye ya da Rusya tarafından bu yöndeki iddialar doğrulanmış değil.

 

Türkiye ve Rusya arasındaki en büyük gerilim, 27 Şubat'ta yaşanmıştı.

 

Rusya'nın, İdlib’deki bir Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) üssünü uçaklarla bombalamasının ardından 30'un üzerinde Türk askerinin hayatını kaybetmesi, iki ülkeyi neredeyse savaşın eşiğine getirmişti. Ancak ilerleyen süreçte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Moskova'ya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanına giderek bir ateşkes imzalaması krizin aşılmasında önemli bir rol oynamıştı.

 

KAYNAK: AHVAL

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha