• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İdil'de kayyımların 3 yılı: Çalışır tek araç emniyete, kasa Mal Müdürlüğü'ne bağlandı

İdil'de kayyımların 3 yılı: Çalışır tek araç emniyete, kasa Mal Müdürlüğü'ne bağlandı
0 0

HDP'li İdil Belediyesi'ne ikinci kez kayyım atanırken, önceki kayyım 578 bin TL ile devraldığı kurumu 48 milyon borçla bıraktı. Belediyenin tek çalışır aracı emniyete devredildi, kasası ise Mal Müdürlüğü'ne bağlandı.

15 Kasım 2019 Cuma 17:57

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 31 Mart seçimlerinde yüzde 73,84'lük oy oranıyla kazandığı Şırnak'ın İdil Belediyesi Eş Başkanı Songül Erden önceki gün İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Eş Başkan Erden'in uzaklaştırılmasına, hakkında Şırnak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla halen yargılaması devam eden bir dava ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla kısa bir süre önce açtığı soruşturma gerekçe gösterildi. Erden'in yerine ise, bir kez daha İlçe Kaymakamı Zafer Sağ kayyım olarak atandı. 

 

578 BİN TL'YE DEVRALDI, 48 MİLYON TL BORÇLA DEVRETTİ

 

İdil Belediyesi, son yerel seçimler öncesi de yaklaşık 3 yıl boyunca kayyım yönetiminde kaldı. Belediyeye, ilk olarak 21 Eylül 2016 tarihinde dönemin İlçe Kaymakamı Ersin Tepeli kayyım olarak atandı. Tepeli'nin geçtiğimiz yıl görev yerinin değişmesinin ardından, yerine gelen Kaymakam Zafer Sağ belediyenin kayyımı oldu. 

 

Söz konusu kayyımlar döneminde, belediyede büyük bir tahribat yaratıldı. Kayyımlar, kasasında 578 bin 868 TL bulunan belediye 48 milyon TL borç altına soktu. Kayyımlar, bu dönemde belediyeyi Dicle Elektrik'e (DEDAŞ) karşı da milyonlarca TL borca soktu. Bundan kaynaklı, HDP'li yönetim döneminde birçok kez kentin elektriklerini kesen DEDAŞ, kenti susuzluğa mahkum etti. 

 

DBP'NİN PROJELERİNİ KENDİLERİNE MAL ETTİLER 

 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) döneminden kalan parke taşlarını kaldırarak, yerine yenilerini döşemek dışında herhangi bir çalışmaya imza atmayan kayyımlar, DBP döneminden yarım kalan çalışmaları kendilerine mal etti. Kayyımlar, DBP döneminde yapımına başlanılarak, büyük ölçüde tamamlanan İlçe Garajı'nı, daha önce parası ödenen araçlar ve 20 dönümlük arazide yapılması planlanan parkı kendilerinin hizmeti gibi sundu. 

 

KURŞUN GEÇİRMEZ CAMLI İZOLE BÖLGE  

 

Belediyeye giden tüm yolları beton bariyerlerle çeviren kayyımlar, kendi kullandıkları odalarına yüklü miktarda bir para ile kurşun geçirmez camlar taktırdı. Belediye binası üstünde mevziler yapılarak, özel hareket polisleri yerleştirildi. 

 

SEÇİME 20 GÜN KALA TAŞINMAZLAR DEVREDİLDİ

 

Söz konusu tahribat, belediyenin HDP'ye geçmesiyle birlikte daha da görünür hale geldi. 31 Mart yerel seçimlerinden hemen sonra, kayyımların tıpkı Cizre ve Silopi ilçelerinde olduğu gibi seçimlere sayılı günler kala bazı taşınmazları devrettiği ortaya çıktı. Kayyımın, sokağa çıkma yasağı sırasında yıkılan belediye hizmet binasının bulunduğu alan ve üzerindeki Taziye Evi'ni 5 Mart tarihinde Milli Emlak Müdürlüğü'ne, belediyenin tek çalışır aracı olan Nissan Navara (Jeep) marka cipi ise 8 Mart tarihinde Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne devrettiği tespit edildi. 

 

Ayrıca, belediyeye ait 36 aracın neredeyse tümünün kullanılamaz halde oldukları açığa çıktı. 

 

BELEDİYE HESABI MAL MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAĞLANDI

 

Öte yandan, kayyım belediyenin muhasebe müdürünün görev yerinin değiştirerek, belediyeye gelen parayı İlçe Mal Müdürlüğü’nden Murat Aşkan’a bağladı. Böylelikle, belediyeye gelen para yıllarca ilk olarak Aşkan'ın elinin altından geçti.

 

AYLIK GELİRİN 3'TE 2'Sİ KAYYUMUN BORÇLARINA GİTTİ 

 

31 Mart'ta yüksek bir oyla göreve gelen HDP'li yönetim ise, kentin sorunlarını çözüme kavuşturmak için büyük bir çaba sarf etti. HDP'li yönetim, aylık gelirinin 3'te 2'lik kısmı kayyım dönemi borçlara giden belediyenin geriye kalan ortalama 500 bin TL'si ile ilk olarak sorunların başında gelen alt ve üst yapı çalışmalarına el attı. HDP'li yönetim, 7 ay gibi kısa bir sürede kentin birçok mahallesindeki yolları onararak, kanalizasyon sorununu çözüme kavuşturan ve çok sayıda kültür ve sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha