• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin: Örgüt üyesi olmadığımı size nasıl anlatacağımı bulmam lazım

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin: Örgüt üyesi olmadığımı size nasıl anlatacağımı bulmam lazım
0 0

KHK’yle kapatılan Özgür Gündem davasında savcının ceza talebine ilişkin savunma yapan Eren Keskin, “Bu düşman hukuku uygulamasıdır. Bizi düşman olarak görüyorsunuz” dedi.

13 Ocak 2020 Pazartesi 16:14

Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) kapatılan Özgür Gündem gazetesinin ana davası görüldü. Gazetenin yayın danışma kurulu üyeleri yazar Aslı Erdoğan, dil bilimci Necmiye Alpay, gazetenin o dönemki Eş Genel Yayın Yönetmeni İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı’nın da aralarında bulunduğu 9 gazetecinin yargılandığı davanın 15. duruşması İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Eren Keskin ve Necmiye Alpay ile avukatlarının katıldığı duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu.

 

Mütalaada iddianamede sıralanan suçlamaları tekrar eden savcı, Eren Keskin'in yazdığı 4 yazı ile gazetenin genel yayın yönetmeni olduğu dönemdeki yazı ve görseller nedeniyle “örgüt üyeliği" iddiasıyla cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada İnan Kızılkaya'ya da Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu dönemde yayımlanan yazı ve haberler nedeniyle "örgüt üyeliği" maddesinden ceza istendi. Kemal Sancılı için de gazetenin İmtiyaz Sahibi olması ve sosyal medya paylaşımları göz önünde bulundurularak "örgüt üyeliği" üzerinden ceza verilmesi talep edildi. 

 

Zana (Bilir) Kaya hakkında gazetenin Eş Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde gazetede çıkan yazı ve haberler nedeniyle "basın yayın yoluyla zincirleme şekilde örgüt propagandası" iddiasıyla ceza istendi. Savcı yazar Aslı Erdoğan için de "örgüt propagandası" suçlamasıyla ceza talep edildi. 

 

ALPAY VE AYKUT'A BERAAT TALEBI

 

Savcı mütalaasında Necmiye Alpay ve Bilge Aykut'un tüm suçlar bakımından beraatını talep etti. Savunması alınmayan davanın diğer sanıkları Filiz Koçali ve Ragıp Zarakolu'nun dosyalarının ise ayrılması istendi. 

 

'BİZİ DÜŞMAN OLARAK GÖRÜYORSUNUZ' 

 

Mütalaanın ardından söz alan Eren Keskin savunmasında "Ben şu anda bir 'silahlı örgüt üyesi' olarak adlandırılıyorum, iddia makamı tarafından. Bu Türkiye'nin kendi hukukuna da aykırıdır. Bu düşman hukuku uygulamasıdır. Bizi düşman olarak görüyorsunuz. Bunu akıl almaz buluyorum. Süre istiyorum çünkü ben 'örgüt üyesiymişim' ve bu bugüne kadar olmadığım bir şey. Bunu size nasıl anlatacağımı bulmam lazım" dedi. 

 

Savunma avukatları da mahkemeden süre talep etti. Süre talebini kabul eden mahkeme heyeti duruşmayı 14 Şubat’a erteledi. 

 

NE OLMUŞTU?

 

16 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği kararla “Örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesi, 29 Ekim 2016’da yayımlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile tamamen kapatıldı. Gazetenin çalışanları ile yazar ve yöneticileri “örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” iddialarıyla yargılanıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha