• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İHD: Tehdidin arkasında devlet aklı ve pratiği var

İHD: Tehdidin arkasında devlet aklı ve pratiği var
0 0

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Hrant Dink Vakfı’na yönelik tehditlerin arkasında "şiddeti meşru gören devlet aklı ve pratiği" olduğunu belirterek, Dink’in anısını yaşatmaya devam edecekleri mesajı verdi.

30 Mayıs 2020 Cumartesi 17:41

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Hrant Dink Vakfı'na yönelik tehdide ilişkin destek mesajı yayımladı. Mesajda, yapılan tehdidin Hrant Dink Vakfı’nın temsil ettiği değerleri ve ayrımcılığa karşı mücadelesi, Hrant Dink’in insan hakları savunucularına yol gösteren anısının hedef alındığı ifade edildi.

 

Vakfa atılan tehdit mesajında yer alan “Burayı terk edin”, “Bir gece ansızın gelebiliriz” ibarelerinin tanıdık bir nefret dili olduğu vurgulanan mesajda, bu tehdit dilinin 1915 yılından bu yana sürdürülen uygulamaların ve söylemlerin sürekli kıldığı bir dil olduğunun altı çizildi.

 

Devletin geçmişle hesaplaşmayı reddettiği, şiddeti meşrulaştıran bir dil ve pratik sergileyerek, nefreti toplumsallaştırarak tehlikeli bir yol izlediği vurgulanan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Mezarlara yapılan toplu saldırılar, televizyonlardan açık şiddet çağrıları hiçbir yaptırım ile karşılaşmıyor. Hrant Dink Vakfı’na gönderilen tehditlerin arkasında işte bu ‘meşrulaştırıcı’ devlet aklı ve pratiği yatıyor. Hrant Dink Vakfı yaptığı açıklamayı, tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğini duyurarak bitirmiş. İnsan Hakları Derneği Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak, Hrant Dink Vakfı’nın bu mücadelesinin her zaman yanında olacak, her türlü ayrımcı, ötekileştirici, ırkçı nefret diline karşı mücadelemizi sürdürecek ve Hrant Dink’in anısını yaşatmaya devam edeceğiz.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha