• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İlan edilmeden kayyuma işbaşı

İlan edilmeden kayyuma işbaşı
0 0

KOZA İpek şirketlerine yapılan tebligatla kayyumlar hukuken görevlerine başladılar. Kayyumların görevi mevcut yönetim kurulunun yetkileri kadar olacak.

29 Ekim 2015 Perşembe 04:16

Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği’nin Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına ilişkin kararından sonra tebliğler yapılıyor.

 

Tebliğlerin yapılmasının ardından öncelikle kayyumlar kendi aralarında yönetim kurulu toplayacaklar ve yönetim kurulu başkanını seçecekler. Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 133. maddesinin 1. fıkrasında, soruşturma ve kovuşturma sürecinde hâkim veya mahkemenin şirket işlerinin yürütülmesiyle ilgili olarak kayum atayabileceği belirtildikten sonra, “Atama kararında, yönetim organının karar ve işlemlerinin geçerliliğinin kayyımın onayına bağlı kılındığı veya yönetim organının yetkilerinin tümüyle kayyıma verildiği açıkça belirtilir.

 

Kayyum tayinine ilişkin karar, ticaret sicili gazetesinde ve diğer uygun vasıtalarla ilan olunur” hükmü yer alıyor. Dün öğle saatlerinden itibaren resmi tatil başladı. Bugün de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olduğu için resmi tatil devam ediyor.

 

Bu durum da kayyumların atanmasına ilişkin kararın ticaret sicilde yayınlamasını geciktirecek. KOZA-İPEK Holding avukatlarının verdiği bilgiye göre, kararın tebliği ile birlikte kayyumların görevi hukuken başlamış oluyor. Ancak kayyumların fiilen göreve başlaması için Ticaret Sicil Gazetesi’nde ilan edilmesi gerekiyor. Bu ilanla birlikte kayyumlar da fiilen göreve başlayacaklar.

 

Kaynak: Hürriyet

0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha