• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İletişim Başkanlığı: Erdoğan’ın sosyal medyayla ilgili sözleri bağlamından koparıldı

İletişim Başkanlığı: Erdoğan’ın sosyal medyayla ilgili sözleri bağlamından koparıldı
0 0

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, sosyal medyaya ilişkin düzenleme ve kontrollerin hukuk devleti ilkesi içerisinde yapılacağını bildirdi.

1 Temmuz 2020 Çarşamba 18:56

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal medya mecralarının düzene sokulmasının şart olduğunu belirtirken, “Biz bunları parlamentomuza getirip, bu tür sosyal medya mecralarının kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” demişti. Cumhurbaşkanı, yeni bir hukuki düzenlemenin işaretini verirken, erişim engeli, adli ve mali yaptırımların devreye sokulacağını ifade etmişti.

 

İletişim Başkanlığı, Erdoğan’ın sözlerinin ardından, cümlelerin ‘bağlamından koparıldığını‘ savunarak “Bir çift sözümüz var” dedi.

 

Başkanlığın yazılı açıklaması şöyle: “Sayın Cumhurbaşkanımız bütün siyasi hayatı boyunca vesayetle, anti-demokratik unsurlarla, yasakçı zihniyetle mücadele etmiştir. Bugün kimi sosyal medya platformları ne yazık ki vatandaşlarımızın haklarını gasp etmektedir. Söz konusu sosyal medya platformları cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası, hakaret gibi kanunlarımızın suç saydığı konularda vatandaşlarımızın haklarının korunmasına yönelik hiçbir katkı sunmamakta, aksine tüm uyarılarımıza rağmen bu suçların işlenmesine zemin teşkil etmektedir. Ayıca bu platformlar ülkemizde kontrolsüz şekilde kazanç elde etmekte, hiçbir vergi yükümlülüğüne tabi olmaksızın faaliyet göstermektedir.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız da milletin birliği, bütünlüğü ve menfaati için söz konusu alanda hukuki düzenlemelerin ilgili organlarca yapılmasını vurgulamış ve uluslararası sosyal medya şirketlerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmıştır. Söz konusu alanda tüm dünyada olduğu gibi düzenlemelerin ve kontrollerin hukuk devleti ilkesi içerisinde yapılacağını da özellikle vurgulamıştır.

 

Bahsedilen alanda kapsamlı bir hukuki düzenleme üzerinde çalışmalar devam etmekte, internet ile sosyal medya şirketlerinin ülkemizde bir an önce hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için gerekli adımlar atılmaktadır.

 

Milletimize ve değerlerimize düşmanlıkta sınır tanımayan bazı kesimlerin, yasaklara ve baskılara karşı yıllarca mücadele etmiş Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yaklaşımını baskıcı ve yasakçı bir kalıp içerisinde sunma çabaları beyhudedir. Türkiye’yi başka ülkelerle karşılaştıranların, kendi ülkesinin tarafında değil de iki yüzlü davranan sosyal medya şirketlerinin yanında durmalarına şaşırmadığımızı da belirtmek isteriz.

 

Türkiye bir hukuk devletidir, güçlü bir devlettir. Hak arama mücadelemiz, hakikati savunma irademiz milletimizi ve değerlerimizi bu tarz saldırılara karşı koruma azmimiz sonuna kadar devam edecektir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha